16. Gorczycki Festiwal

Tegoroczna edycja festiwalu, pod tytułem „Przemiany”, ma na celu pokazanie największych przemian w historii muzyki w dwóch epokach: baroku (epoce patrona festiwalu – Gorczyckiego) oraz współcześnie, dokonujących się na naszych oczach.
image fot. Krzysztof Lisiak, materiały organizatora

Tegoroczny Festiwal zostanie zainaugurowany 18 września w Bytomiu i potrwa do 17 października z finałem w Chorzowie. 16. edycja zapowiada się wyjątkowo spektakularnie.

 

Na 16 koncertach w 12 miastach wystąpią wspaniali artyści, wśród których znaleźli się Jakub Jakowicz, Maciej Zakościelny, Piotr Pławner, Jan Tomasz Adamus, Marcin Nałęcz-Niesiołowski, Łukasz Długosz, Marek Toporowski, Jarosław Kitala, Roman Widaszek, Grzegorz Biegas, Anna Szostak, Paweł Tomaszewski oraz zespoły: Filharmonia Zagrzeb, Filharmonia Śląska, Capella Cracoviensis, Śląska Orkiestra Kameralna, Camerata Silesia, Cracow Royal Singers.

 

Inspiracją tegorocznego festiwalu jest pokazanie największych przemian w historii muzyki jakie dokonały się w dwóch epokach: baroku (epoce patrona festiwalu - Gorczyckiego) oraz w muzyce współczesnej.

 

Czy obecnie jesteśmy w okresie „przemian”? Obserwując codzienne rozmowy ludzi - zauważamy zmiany w sposobie myślenia i zastanawiania się o przyszłość.

 

Czy to może spowodować przemiany na gruncie muzyki? Ostatnie miesiące pokazują wiele nowych przykładów i poszukiwań w muzyce, które być może stworzą nowy system wartości.

 

Stąd też na podstawie muzyki barokowej oraz współczesnej pokażemy przemiany, które mogą stać się inspiracją do kolejnych transformacji, gdyż to co nowe, zawsze ma swoje podstawy w tym stare. Zatem jest to początek metamorfozy, która może być tak daleka, że powstanie nowa epoka muzyki.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

 

Szczegółowy program dostępny jest na stronie wydarzenia.

 

 

 

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz