4. Międzynarodowy Konkurs Wokalistyki Operowej im. Adama Didura

Po długiej, siedmioletniej przerwie powraca Konkurs Wokalistyki Operowej im. Adama Didura. Będzie miał on wyjątkowy charakter – dziesiąty w całej historii i czwarty wśród tych o randze w pełni międzynarodowej.
image fot. materiały organizatora

Pierwszy konkurs odbył się jesienią 1979 roku. Inicjatorem był ówczesny dyrektor Opery Śląskiej w Bytomiu, Napoleon Siess, który zachęcany przez kierownika literackiego Tadeusza Kijonkę oraz późniejszego pierwszego dyrektora konkursu Zygmunta Folgę, wystąpił z projektem do władz ministerialnych, aby właśnie w tym miejscu zorganizować cykliczny, ogólnopolski konkurs wokalistyki operowej. Nazwany został imieniem Adama Didura, pierwszego dyrektora bytomskiego teatru operowego, mistrza scen operowych, pedagoga i twórcy śląskiej sceny operowej.

 

4. Międzynarodowy Konkurs Wokalistyki Operowej im. Adama Didura, organizowany jest przez Operę Śląską w Bytomiu przy współpracy Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Odbędzie się w dniach od 31 marca do 7 kwietnia 2019 roku. Jest adresowany do śpiewaków wszystkich narodowości – absolwentów i studentów akademii i uniwersytetów muzycznych, średnich szkół i konserwatoriów muzycznych, solistów oper i teatrów muzycznych oraz członków chórów zawodowych, którzy w dniu 1 kwietnia 2019 roku nie przekroczą wieku 32 lat.

 

Uroczyste otwarcie nastąpi 31 marca 2019 roku o godz. 18.00 w Operze Śląskiej przed spektaklem „Aida” Giuseppe Verdiego. Koncert laureatów zaplanowano na 7 kwietnia 2019 roku o godz. 18.00 w Operze Śląskiej w Bytomiu, a powtórzony zostanie 9 kwietnia 2019 roku w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

 

 

 


Opera Śląska jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

miejsca kultury

Facebook