17. Międzynarodowy Festiwal Teatromania 2015 w Bytomiu

W tym roku Bytom odwiedzą artyści z siedmiu krajów, co będzie okazją do zaprezentowania sześciu polskich premier spektakli zagranicznych.
image „Wyspy” („Islands”) – teatr Derevo (Rosja)

„Teatromania” ma charakter przeglądu, obejmuje prezentacje spektakli, spotkania z twórcami, warsztaty teatralne. Formuła festiwalu otwarta jest na zróżnicowane stylistycznie przedsięwzięcia, co pozwala na zapraszanie zarówno teatrów niezależnych, jak i repertuarowych. W tym roku Bytomiu zagoszczą niezwykli twórcy z: Hiszpanii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Czech, Rosji, Niemiec i oczywiście Polski. Hasło przewodnie tegorocznej Teatromanii – „Lalki i ludzie” z jednej strony stanie się przyczynkiem do prezentacji rozmaitych form teatralnych, z drugiej do refleksji nad kontekstami, które prowadzą do uprzedmiotowienia człowieka, do narzucenia ma jakiejś determinującej go formy.

 

program:


22 maja (piątek)


godz. 19.00 „Odyseja według The Paper Cinema” („The Paper Cinema’s Odyssey”) – zespół The Paper Cimema oraz Battersea Arts Centre (Wielka Brytania)
miejsce: Becek – sala kameralna / bilety: 15 zł (przedsprzedaż), 20 zł (w dniu spektaklu)

 

Paper Cinema (Wielka Brytania) – oryginalny brytyjski zespół, który w koprodukcji z Battersea Art Centre zrealizował spektakl „The Paper Cinema’s Odyssey” – klasyczne dzieło Homera żywiołowo opowiedziane za pomocą mistrzowskiej animacji lalkami oraz wykorzystania projekcji i wykonywanej na żywo muzyki. Dzięki sprawności lalkarzy i projektowanym na ekran obrazom, opowieść o podróży Odyseusza nabiera tempa współczesnego thrillera.

 


 
godz. 21.30 „Summit_2.0” – Teatr Ósmego Dnia (Poznań)
miejsce: Rynek, Bytom / wstęp wolny

 

Widowisko plenerowe zrealizowane przez legendarny już zespół, wykorzystujący ruchome obiekty i spektakularne projekcje, by opowiedzieć o współczesnym świecie i cynicznych mechanizmach wielkiej globalnej polityki.

 


23 maja (sobota)


godz. 17.00 „Oddaję Ci serce”, Teatr Rozbark – spektakl w ramach akcji 250-lecia teatru publicznego Rozbark
miejsce: Teatr Rozbark, ul. Wojciecha Kilara 29 / bilety: 250 gr (dystrybuuje Rozbark)

 


godz. 19.00 „Korekta” („Korekce”) – teatr VerTeDance (Czechy)
miejsce: Becek – sala kameralna / bilety: 15 zł (przedsprzedaż), 20 zł (w dniu spektaklu)

 

VerTeDance (Czechy) – uznany zespół taneczny, który w spektaklu „Corrections” podjął niezwykłe wyzwanie – tancerze tańczą, nie poruszając się z miejsca – za sprawą, wyrafinowanej, zaskakującej choreografii wymagającej niewyobrażalnej wręcz precyzji i sprawności kreślą metaforę uwięzienia i ograniczeń.


 
24 maja (niedziela)


godz. 16.00 „Spacer...” („Andante...”) – teatr Markeliñe (Hiszpania)
miejsce: centrum Bytomia / wstęp wolny

 

Plenerowe przedstawienie baskijskiego teatru, którego twórcy, sięgając po formę teatru ulicznego, przywołują trudne karty historii Hiszpanii. Prostymi środkami opowiadają o wojnie domowej, ale w ich spektaklu przegląda się historia wielu krajów i uniwersalne problemy ich mieszkańców – ofiar agresji i wojny.

 
godz. 18.00 „Królowa Margot. Wojna skończy się kiedyś” Teatr Polski (Bielsko-Biała)
miejsce: Becek, sala ToTu / bilety: 30 zł (przedsprzedaż), 35 zł (w dniu spektaklu)

 

Teatr Polski z Bielska-Białej i brawurowy spektakl „Królowa Margot. Wojna skończy się kiedyś” zrealizowany w tym zespole przez Wojciecha Farugę i stanowiący bezkompromisowa refleksję na temat świata targanego wojnami, niepokojami i niszczonego nietoleracją.

fot. z archiwum Teatru Polskiego w Bielsku-Białej


25 maja (poniedziałek)


godz. 19.00 „Wyspy” („Islands”) – teatr Derevo (Rosja)
miejsce: Becek, sala ToTu / bilety: 15 zł (przedsprzedaż), 20 zł (w dniu spektaklu)

 

Derevo (Rosja) – jeden z najbardziej rozpoznawalnych i w pełni autorskich teatrów eksperymentalnych, od wielu lat łączący w swoich spektaklach sztukę mimu, clownady, tańca, elementy teatru butoh, eksplorujący warsztat aktora i język sceniczny. W Bytomiu zaprezentuje wznowiony po wielu latach piękny i niezwykle poetycki spektakl „Islands in the Stream”.

 


26 maja (wtorek)


godz. 19.00 „Gatunki chronione” Teatr Rozbark
miejsce: Becek – sala kameralna / bilety: 15 zł (przedsprzedaż), 20 zł (w dniu spektaklu)27 maja (środa)
godz. 19.00 „Near Gone” – zespół Two Destination Language (Wielka Brytania)
miejsce: Becek – sala kameralna / bilety: 15 zł (przedsprzedaż), 20 zł (w dniu spektaklu)

 

Two Destination Language (Wielka Brytania) – młody brytyjski zespół, który stawiając na sceniczny minimalizm, zrealizował intrygującą formalnie, chociażby z powodu rozdarcia między dwoma językami – bułgarskim i angielskim, opowieść o ulotności ludzkiego życia, o codziennym balansowaniu na granicy życia i śmierci, a także o bezsilności człowieka w zderzeniu nie tylko z losem, ale też bezdusznym systemem społecznym.28 maja (czwartek)


godz. 19.00 „Szekspir Forever!” Teatr Polski (Warszawa)
miejsce: Becek, sala ToTu / bilety: 30 zł (przedsprzedaż), 35 zł (w dniu spektaklu)

 

Teatr Polski im Arnolda Szyfmana w Warszawie, który zaprezentuje monodram „Szekspir Forever!” w reżyserii i mistrzowskim wykonaniu Andrzeja Seweryna interpretującego wybrane monologi z wybranych dzieł Szekspira, które układają się w fascynującą opowieść o literaturze, kulturze, ale też człowieku, widzianym w chwilach triumfu, zwątpienia i klęski.


29 maja (piątek)


godz. 17.00 spektakl zrealizowany przez teatr Stella Polaris oraz uczestników warsztatów prowadzonych przez ten zespół
miejsce: Rynek, Bytom / wstęp wolny
 
godz. 18.30 i 20.30 „Na przekór” („Rudo”) – Manolo Alcántara (Hiszpania)
miejsce: Becek – sala kameralna / bilety: 15 zł (przedsprzedaż), 20 zł (w dniu spektaklu)

 

Manolo Alcántara (Hiszpania) – hiszpański artysta, który na festiwalu zaprezentuje spektakl „Rudo” – dowód na to, że definicja sztuki cyrkowej jest znacznie bardziej pojemna niż mogłoby się wydawać. Projekt, który sięgając po niesamowity kunszt graniczący z akrobacją, stanowi uniwersalną metaforę syzyfowej walki człowieka o realizację własnych marzeń.


30 maja (sobota)


godz. 19.00 „Dom w Azji” („A House in Asia”) – Agrupacion Señor Serrano (Hiszpania)
miejsce: Becek – sala kameralna / bilety: 15 zł (przedsprzedaż), 20 zł (w dniu spektaklu)

 

Agrupacion Señor Serrano (Hiszpania) – oryginalny hiszpański zespół, który w swojej pracy łączy elementy techniki lalkarskiej, gry przedmiotem, multimedia i grę żywego planu, aby – jak w spektaklu „A House in Asia” – opowiadać o współczesnej kulturze, w której zaciera się granica między rzeczywistością i obrazem oraz niebezpiecznie mieszają się obrazy rodem z mass mediów i prawdziwe życie.


 
godz. 21.30 „Sen szamana” („Dream of the Shaman”) – zespołu Stella Polaris (Norwegia)
miejsce: Rynek, Bytom  / wstęp wolny

 

Widowisko plenerowe zespołu, który inspiruje się aktywnością artystyczną kultur mniejszościowych i archaicznych, cyrkiem oraz sztuką średniowiecza. Spektakl zostanie zaprezentowany w ramach finansowanego z funduszy EOG oraz środków krajowych projektu Sztuka/Poznanie/Działanie. Jego prezentacja zostanie poprzedzona warsztatami, których rezultatem będzie realizacja spektaklu plenerowego z udziałem młodzieży, który również zostanie zaprezentowany w ramach festiwalu.


31 maja (niedziela)


godz. 17.00 „Krok przed upadkiem” („One Step Before the Fall”) – Spitfire Company (Czechy)
miejsce: Teatr Rozbark / bilety: 15 zł (przedsprzedaż), 20 zł (w dniu spektaklu)

 

Spitfire Company – artystyczna platforma łącząca w swoich realizacjach elementy teatru tańca, sztuki wizualne, teatr muzyczny. To obecnie jedna z najszybciej rozwijających się autorskich grup teatralnych w Czechach. Charakterystyczne elementy ich spektakli to nacisk na fizyczne, ruchowe działania na scenie, eksperymentowanie z nowymi funkcjami teatralnymi, łączenie różnych gatunków i szukanie nowych bodźców wizualnych.

Hipnotyzujący głos Lenki Dusilovej i siła tańca Markéty Vacovskiej spotykają się w jednej chwili na ringu bokserskim. Nowy project Spitfire Company łączy tematykę walki – meczu bokserskiego z prowadzącym do upadku narastającym zmęczeniem, wynikającym z objawów choroby Parkinsona.

 


godz. 19.00 „Koniec końców” („The End of Everything Ever”) – teatr NIE (Norwegia)
miejsce: Becek – sala kameralna / bilety: 15 zł (przedsprzedaż), 20 zł (w dniu spektaklu)

 

NIE (Norwegia) – międzynarodowy zespół z Norwegii, którego artyści w spektaklu „The End of Everything Ever”, wykorzystując muzykę wywodzącą się z różnych tradycji, opowiadają historię dziewczynki, która podczas II wojny światowej traci swoich najbliższych. Spektakl będzie prezentowany w ramach finansowanego z funduszy EOG oraz środków krajowych projektu Sztuka/Poznanie/Działanie.


godz. 21.30 „TRANSITion” – teatr PAN.OPTIKUM (Niemcy)
miejsce: pl. Sobieskiego, Bytom
wstęp wolny

 

Przedstawienie zespołu specjalizującego się w tworzeniu ogromnych widowisk plenerowych łączących teatr, muzykę oraz wspaniałe efekty pirotechniczne. Spektakle grupy były prezentowane na najważniejszych festiwalach teatralnych w Europie oraz Ameryce Południowej. Spektakl „BallGefühl” był włączony do programu kulturalnego towarzyszącego Mistrzostwom Świata w piłce nożnej FIFA World Cup 2006. Prezentacja spektaklu jest realizowana dzięki dofinansowaniu pozyskanemu ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Spektakularne widowisko plenerowe, inspirowane sztuką Wajdi Mouawada, stawia pytania o tolerancję religijną i poszukiwanie sposobów na godne życie.

 

 


Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

powiązane miejsca kultury:

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz