Bartosz Sikorski. A chłopaki podpierają ściany

„A chłopaki podpierają ściany” to indywidualna wystawa Bartosza Sikorskiego, układająca się w instalacje – kompozycje, złożone z obrazów, muzyki, projekcji wideo. Jej tytuł nawiązuje do powiedzenia o nietańczących chłopakach na szkolnych dyskotekach czy zabawach. Kiedy dziewczyny już dawno wyszły na parkiet i zaczęły tańczyć, oni wciąż stoją przy ścianach i obserwują czubki swoich butów...
image Bartosz Sikorski „Skala półtonowa dla Lutosławskiego”, 2013, akryl na płótnie i drewnie, wideo, dźwięk

Twórczość Bartosza Sikorskiego jest wynikiem ścisłych związków muzyki i sztuk wizualnych. Synestezyjne ambicje zwizualizowania kompozycji bądź udźwiękowienia obrazu stoją u źródeł wielu prób oddziaływania artystów na wielość zmysłów, objaśniania dzieła różnymi mediami, wreszcie ograniczania kompozycji do czystych wartości absolutnych, jak dźwięk czy barwa.

Prace Sikorskiego są rezultatem rozpoznania i rozumienia podobnej struktury utworu dźwiękowego czy wizualnego oraz sposobów ich powstawania, np. podobieństwa kładzenia włosia pędzla malującego wertykalne płaszczyzny obrazów do włosia smyczka wydobywającego dźwięk z kontrabasu.

Na wystawie zaprezentowane zostaną poliptyki układające się w instalacje, złożone z „podpierających ścianę” obrazów – totemów, kompozycji dźwiękowych i projekcji wideo, o muzycznych konotacjach: „Skala ćwierćtonowa dla Carrillo” (2015), „Skala półtonowa dla Lutosławskiego” (2013), „Skala całotonowa dla Janáčka” (2014), a także obrazy LED-owe i dźwiękowe instalacje.

 

Bartosz Sikorski (ur. 1974) – artysta wizualny używający różnych mediów, kompozytor, kontrabasista. Studiował w Akademii Sztuk w Berlinie (Universität der Künste) i Akademii Orkiestry Berlińskich Filharmoników (Orchester-Akademie der Berliner Philharmoniker) oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Wiedniu (Akademie der bildenden Künste in Wien – dyplom w 2012 roku). Od 2000 roku członek zespołu Filharmoników Wiedeńskich (Wiener Philharmoniker). Od 2012 roku prowadzi w Wiedniu niezależną przestrzeń sztuki współczesnej atelier Suterena. Urodził się w Bytomiu. Mieszka i pracuje w Wiedniu.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz