BLUESOWE ANDRZEJKI


Podwójne wydarzenie w Beceku w Andrzejki. Najpierw pokaz filmu Martina Scorsese "Feel like going home", później koncert Nocnej Zmiany Bluesa.
Najpopularniejszy polski wykonawca bluesa - Sławek Wierzcholski i stworzona przez niego Nocna Zmiana Bluesa w ciągu 26 lat nieprzerwanej działalności osiągnęli sukcesy, którymi można by obdzielić znacznie większe grono artystów. Siedemnaście wydanych płyt, nagrania z amerykańskimi gwiazdami bluesa jak m.in. Charlie Musselwhite czy Louisiana Red, koncerty poprzedzające występy bluesowych legend: B.B.Kinga (Warszawa 1996) czy Blues Brothers (Norymberga 1989). Ponad dwa tysiące koncertów w Polsce i praktycznie w całej Europie a nawet w Zimbabwe! Choć zaczynali jako ortodoksyjni bluesmani, w trakcie ćwierćwiecza działalności, Sławek i jego zespół wykreowali własny, niepowtarzalny styl bazujący na akustycznym instrumentarium a będący fuzją bluesa, folku, jazzu i piosenki autorskiej. Sławek jest autorem całego repertuaru grupy i kilku prawdziwych przebojów, jak "Szósta zero dwie", "Blues mieszka w Polsce", "John Lee Hooker" czy "Chory na bluesa". Nocna Zmiana Bluesa to już klasyka. Świadczą o tym m.in. hasła w encyklopediach muzycznych, CD z serii "Złota kolekcja" wydawnictwa EMI Poland, występy w programach TVP jak m.in. "Szansa na sukces" i wielu innych.
Feel like going home w reżyserii Martina Scorsese to jedna z części serii pt. The Blues, która powstała pod czujnym okiem słynnego Martina Scorsese. Każdy odcinek był reżyserowany przez inną osobę: Scorsese, Charlesa Burnetta, Clinta Eastwooda, Mike'a Figgisa, Marca Levina, Richarda Pearce'a i Wima Wendersa. Wszyscy oni zapraszają nas w podróż, rozpoczynającą się na Czarnym Lądzie, z którego wywodzi się blues i jego czarnoskórzy twórcy, a kończy w czasach współczesnych, gdzie blues jest nadal żywy, także w innych rodzajach muzyki. Centralnym motywem serialu jest pytanie, w jaki sposób blues zdołał przeobrazić się z wiejskiej muzyki w uniwersalny, teraz już międzynarodowy, język. Z Afryki przenosimy się do Stanów Zjednoczonych, do Europy i ponownie na kontynent amerykański. Poszczególne odcinki serialu pokazują, jak blues wpłynął na rock&rolla, rhythm&bluesa, jazz a nawet hip-hop. W skrócie zaczynamy w Delcie Mississippi, w czasach Joberta Johnsona i jego "Love In Vain", a docieramy aż do transcendentnego hymnu "A Love Supreme" Johna Coltrane'a. W serialu pojawili się słynni muzycy wszelakiej maści, reprezentujący te rodzaje muzyki, na które blues wpłynął: hip-hop, soul, country, rock'n'roll.
Wszystkie siedem odcinków dostarcza nam głębokich i żywiołowych przeżyć, podobnie jak blues, który nam ciągle towarzyszy. W filmie wystąpiło ponad 75 artystów, reprezentujących współczesny, tradycyjny, afrykański, amerykański i brytyjski odłam bluesa. W serialu zobaczymy bogaty wybór materiałów archiwalnych, słynnych koncertów sprzed lat, jak i tych, które miały miejsce stosunkowo niedawno.
Występują w nich tacy muzycy jak: Corey Harris, John Lee Hooker, Ray Charles, Dr. John, Willie King, Taj Mahal, Keb' Mo', Otha Turner, Habib Koité, Salif Keita, Ali Farka Toure, Big Bill Broonzy, Willie Dixon, W.C., Handy, Son House, Mississippi John Hurt, Bessie Smith, Sister Rosetta Tharpe, Muddy Waters, Sonny Boy Williamson, Marcia Ball, Dave Brubeck, Jay McShann, Pinetop Perkins, Jeff Beck, Cream Tom Jones, B.B. King, Lulu, Van Morrison, The Rolling Stones, Common, Public Enemy, Koko Taylor, Ahmir "Questlove" Thompson and Rahzel of the Roots, Howlin' Wolf, Blind Arvella Gray, Fats Domino, Rosco Gordon, Little Richard, Bobby Rush, Ike Turner, The Coasters, T Bone Burnett, Eagle-Eye Cherry, Shemekia Copeland, the Jon Spencer Blues, Explosion, Skip James, Chris Thomas King, J.B. Lenoir, Los Lobos, Bonnie Raitt, Lou Reed, James Blood Ulmer, Lucinda Williams i Cassandra Wilson.

"Feel like going home" w reżyserii Martina Scorsese (czas trwania 80 minut).

bilety: 19, 25 zł




komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz