„Daru strzeż dumnie i pozostań marzeniem” – Anny Achmatowej biografia tragiczna – wykład

Srebrna Dama poezji rosyjskiej? W ostatnią środę sierpnia zapraszamy na spotkanie z twórczością Anny Achmatowej.
image

Jej twórczość przypada najpierw na „Srebrny wiek” (poetka przynależy do przedstawicieli modernizmu i akmeizmu), ale szybko i nieoczekiwanie przychodzi Żelazny Wiek i Achmatowa staje się poetyckim świadkiem stalinowskiego terroru…

 

Jest autorką przejmującego „Requiem”. W poemacie nie bez znaczenia są jej osobiste przeżycia. Nie była więziona, ale jej bliscy stali się bezpośrednimi ofiarami – pierwszy mąż Nikołaj Gumilow został rozstrzelany, syn Lew Nikolajewicz Gumilow doświadczył kilku aresztowań i zwolnień, osadzono go w obozie z 10-letnim wyrokiem, jej trzeci mąż Nikołaj Punin zmarł w obozie. Tak się złożyło, że była również świadkiem aresztowania Osipa Madelsztama – wielkiego poety i przyjaciela. Piękna kobieta w bardzo brzydkiej rzeczywistości XX wieku.

 

Na spotkaniu porozmawiamy o jaśniejszej stronie życia Achmatowej oraz o wspomnianej, ciemnej i tragicznej. Co sprawia, że Achmatowa wybija się na tle epoki? Czy to jej arystokratyczna postawa, która znajduje odbicie w wierszach? A może sposób przeżywania tragedii? Bez płaczliwości, na modłę tragedii greckiej, z dumą i honorem, z podniesioną głową. Anna Achmatowa to kobieta wytrzymała, chociaż liryczna. Spokojna i wyniosła, mimo że upokorzona.

 

Wykład „Daru strzeż dumnie i pozostań marzeniem” – Anny Achmatowej biografia tragiczna poprowadzi Jolanta Zaczkowska.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz