Dzień muzyki dawnej w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu

Porywający duet klawesynu i wiolonczeli wystąpi w najbliższą niedzielę 20 marca o godzinie 12.00 w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Zespół Cohaere Duo tworzą Monika Hartmann (wiolonczela) i Natalia Olczak (klawesyn).
image Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, fot. materiały organizatora

Data koncertu została wybrana nieprzypadkowo. Przypadający 21 marca pierwszy dzień wiosny to również data urodzin wielkiego kompozytora i organisty Jana Sebastiana Bacha. Dlatego Europejska Sieć Muzyki Dawnej REMA co roku właśnie w ten dzień zaprasza do świętowania i słuchania europejskiej muzyki średniowiecza, renesansu i baroku.
Z okazji Dnia Muzyki Dawnej, obchodzonego w tym roku po raz dziesiąty, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprasza na niezwykły koncert. 20 marca o godz. 12.00 w Sali G.G. Gorczyckiego, dwie utalentowane artystki młodego pokolenia – Monika Hartman i Natalia Olczak – wykonają dla Państwa przepełnione emocjami sonaty włoskich i francuskich kompozytorów. Usłyszymy m.in. sonaty na wiolonczelę i basso continuo takich kompozytorów jak Antonio Vivaldi, Michel Corrette i Giovanni Platti.
Sala imienia pochodzącego z Rozbarku barokowego kompozytora Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego znajdująca się w zabytkowym budynku Muzeum Górnośląskiego jest idealnym miejscem do prezentacji muzyki dawnej. To nadal jedna z najlepszych przestrzeni koncertowych na południu kraju, choć wybudowano ją ponad 100 lat temu… Można się o tym przekonać, przychodząc do Muzeum w samo południe z najbliższą niedzielę.

 

program niedzielnego koncertu:
Antonio Vivaldi Sonata na wiolonczelę i basso continuo g-moll, RV 42 (Preludio Largo, Allemanda Andante, Sarabanda, Gigue Allegro)
Michel Corrette Sonata na wiolonczelę i basso continuo d-moll ze zbioru „Le delices de la solitude”, op. 20 (Allegro, Aria I, Aria II, Allegro Staccato)
Giovanni Benedetto Platti Sonata na wiolonczelę i basso continuo g-moll, nr 1 (Adagio, Non presto, Largho, Allegro)
Michel Corrette Suita klawesynowa F-dur ze zbioru „Premier Livre de Pièces pour le Clavecin”, nr 3 op. 12 (Prélude, L’Héroine. Allemande, La dégourdie, 5 doubles, Les Bot[t]es de sept lieues, Les Étoiles, Rondeau)
Giovanni Benedetto Platti Sonata na wiolonczelę i basso continuo C-dur, nr 3 (Adagio, Allegro, Grave, Allegro)

 

Więcej na stronie muzeum.

 

 

 


Muzeum Górnośląskie w Bytomiu jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

powiązane miejsca kultury:

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz