Dzień Wolnej Sztuki

W sobotę, 22 kwietnia w godz.12.00.14.30 Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprasza na 7. ogólnopolską akcję Dzień Wolnej Sztuki, zachęcającą do odbioru dzieł w wydaniu „slow” – bez pośpiechu, z zaangażowaniem i przyjemnością.
image Dzień Wolnej Sztuki 2016 w Muzeum Górnośląskim, fot. Witalis Szołtys

Muzeum Górnośląskie uczestniczy w niej po raz drugi i tym razem zachęca do przyjrzenia się dziełom Stanisława Szukalskiego, Włodzimierza Tetmajera, Zbigniewa Pronaszki i nie tylko.anie z cyklu „Wokół Awangardy”, realizowanego w związku z obchodami 100-lecia Awangardy w Polsce. 

 

Statystycznie człowiek na zobaczenie obrazu w muzeum poświęca 8 sekund, czyli bardzo mało. A przecież każde dzieło ma coś do powiedzenia. To właśnie z potrzeby bardziej świadomego zwiedzania i zwrócenia uwagi na to, że muzea mają inspirować, a nie męczyć, narodził się Dzień Wolnej Sztuki.

 

Zwiedzający, którzy 22 kwietnia odwiedzą Muzeum Górnośląskie, będą mieli okazję wnikliwie przyjrzeć się pięciu obiektom ze zbiorów Działu Sztuki i podyskutować na ich temat. Aby odczytywać dzieła, opowiadać o nich i czerpać radość z ich oglądania, naprawdę nie potrzebują specjalistycznej wiedzy. Tego dnia muzealnicy będą przekonywać, że zwiedzając, warto postawić na jakość, a nie na ilość – lepiej obejrzeć mniej obiektów, ale świadomie, niż przejść całą galerię, nie zapamiętując nic.

 

O wyjątkowych dziełach z kolekcji Muzeum Górnośląskiego opowiadać będą historycy sztuki:

 

godz. 12.00 Agnieszka Siudak (Włodzimierz Tetmajer, „Obieranie ziemniaków”)

godz. 12.30 Iwona Mohl – Wicedyrektor Muzeum Górnośląskiego (Stanisław Wyspiański, „Portret Wandy Siemaszkowej…”)

godz. 13.00 Helena Kisielewska (Zbigniew Pronaszko, „Szachista”)

godz. 13.30 Agnieszka Bartków – kierownik Działu Sztuki (Stanisław Szukalski, „Bolesław Śmiały”)

godz. 14.00 Leszek Jodliński – Dyrektor Muzeum Górnośląskiego (Tytus Czyżewski, „Akt modelki w pracowni”)

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz