Górnośląskie kroszonki 2023

Motywy florystyczne, fantazyjne wzory geometryczne, drobne, perfekcyjnie odwzorowane detale, wykonane dłutem dentystycznym jajka wielkanocne ażurowe, drapane, malowane, wykonane techniką batikową, oklejane sitowiem… Co roku wprawiają w zachwyt precyzją wykonania. Od 19 marca br. na wystawie w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu można oglądać kroszonki nagrodzone w konkursie organizowanym przez bytomską placówkę.
image Górnośląskie kroszonki, fot. Witalis Szołtys

„Górnośląskie kroszonki 2023” to wystawa, którą już od niedzieli 19 marca będzie można oglądać w muzealnym budynku przy ulicy Korfantego 34. Ponad 150 pisanek zgłoszonych na konkurs mieni się kolorami i wzorami.

 

Jajko od zarania dziejów było wykorzystywane w magii i lecznictwie do oczyszczenia i ochrony człowieka przed złem, chroniło przed pożarem, zapewniało szczęście, pomyślność i urodzaj – mówi Anna Grabińska-Szczęśniak, kierowniczka Działu Etnografii MGB, kuratorka wystawy.


Górny Śląsk słynie z bogactwa tradycyjnej obrzędowości i zwyczajów. Do takich tradycji niewątpliwie należy zwyczaj zdobienia jajek wielkanocnych. Na wystawie „Górnośląskie kroszonki 2023” prezentowane są prace zgłoszone na konkurs w czterech kategoriach: rytowniczej, batikowej, innymi tradycyjnymi technikami, a także nowatorskimi zdobieniami.

 

Najwięcej prac zostało zgłoszonych w kategorii technik nowatorskich, gdzie największą grupę stanowią kroszonki malowane. Mamy więc jajka zdobione farbami akrylowymi i olejnymi. Co roku w tej grupie jest też najwięcej debiutów. To nie znaczy, że brakuje amatorów zdobienia jajek tradycyjnymi metodami. Trzeba też podkreślić, że na konkurs zgłoszono także sporo prac, wykonanych techniką rytowniczą – mówi Anna Grabińska-Szczęśniak.

 

Największą popularnością wśród kroszonkarzy cieszy się technika rytownicza, wielu też wybiera techniki nowatorskie.

 

Mamy więc kilka prac oklejanych nitką, muliną, jajka ażurowe, zdobione koronkową frywolitką, oklejane łykiem sitowia. Co roku oprócz tradycyjnych motywów kwiatowych pojawiają się wzory solarne, geometryczne, zawsze jesteśmy zaskoczeni jakimś wzornictwem – mówi Anna Grabińska-Szczęśniak, kurator wystawy.


Wystawę dopełniają archiwalne zdjęcia, nawiązujące tematyką do Świąt Wielkanocnych. W tym roku także można podziwiać kroszonki z konkursów organizowanych przez Muzeum Górnośląskie w latach 50. I 60. oraz zakupione od twórców w latach 70. i 80. XX wieku.


Arcydzieła XXXIII edycji konkursu można podziwiać od 19 marca do 30 kwietnia.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz