HartOFFanie Teatrem, wieczór 58.

Podczas wieczoru 58. HartOFFania Teatrem będzie można zobaczyć spektakl pod tytułem „Plan B” Teatru Art. 51 ze Zgierza.
image

HartOFFanie Teatrem to cykl prezentacji spektakli zrealizowanych przez niezależne zespoły teatralne. Zderzenie przedstawień prezentujących różne teatralne poetyki oraz zespołów już uznanych i cieszących się renomą z młodymi utalentowanymi grupami, którym Becek pragnie dać szansę prezentacji. HartOFFanie Teatrem to niepokorne zjawiska, idące pod prąd tendencje, najodważniejsze tematy i interesujące realizacje, niebanalne spotkania z twórcami.

 

Skąd wzięła się nazwa grupy teatralnej, którą będzie można zobaczyć w Bytomiu? Art. 51. Kodeksu wykroczeń mówi:

§ 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu (orzekanej w wymiarze od 5 do 30 dni), ograniczenia wolności (trwa 1 miesiąc) albo grzywny (wymierzanej w wysokości od 20 do 5000 złotych).

Zakłócanie porządku? Podżeganie myśli? Teatr Art. 51 powstał w 2003 roku w Zgierzu z inicjatywy Agaty Drewnicz-Kaczmarek, Anki Perek i Justyny Zielińskiej. W tym składzie grupa istnieje do dziś. „Działamy wspólnie od 10 lat – piszą o sobie. – Ten czas to nasza wiedza, kim już nie jesteśmy. Coraz mniej prowokatorki, choć z rzadkimi zrywami, coraz bardziej po prostu babki, które chcą w teatrze mówić o rzeczach ważnych. Wiele spraw – choć pozornie żyjemy w kraju perspektywicznym – stoi w miejscu, jakby od lat się nic nie zmieniło. Myślimy o świecie, dając sobie szansę na rozwój. Mamy nadzieję, że nasze spektakle są taką możliwością dla innych.

 

Zespół prezentował spektakle na festiwalach teatru alternatywnego w Polsce (zdobywając główne nagrody m.in. na Poszukiwaniach Alternatywy w Skierniewicach, Łódzkich Spotkaniach Teatralnych, przeglądach w Rybniku, Gorzowie Wlkp.) oraz dla publiczności zagranicznej w Niemczech i Rosji.

 

Art. 51 traktuje teatr jako miejsce spotkania, dyskusji. Wszystkie spektakle to autorskie wypowiedzi realizowane wspólnie. Dziewczyny świadomie rezygnują z perfekcyjnej reżyserii na rzecz autentyczności i zapisu osobistych doświadczeń.

 

Ich najnowsze przedstawienie dotyczy domu – być może jednego z ostatnich bastionów jednoznaczności, ładu. Nie ma drugiego takiego miejsca jak dom. Może dom to jeden z ostatnich bastionów jednoznaczności, bronionej nie tylko przez rytuał sobotniego sprzątania czy pedantyczne: „Przepraszam za bałagan” pani domu, ale cały zakres porządku społecznego w tej mikroskopijnej przestrzeni. Czy mieszkanie nie jest: (…) ową bajeczną przezroczystością, w jakiej wszystko widać klarownie, w jakiej rzecz każda jawi się jako to, czym jest, i nie jest niczym innym? Świat wieloznaczny jest dopiero za progiem: Obcy to każdy z nas, gdy wychodzi na ulicę. W domu wszyscy są sami swoi.

 

Po spektaklu odbędzie się spotkanie z zespołem.

 

reżyseria i scenariusz: zespół

obsada: Agata Drewnicz-Kaczmarek, Anka Perek i Justyna Zielińska

opieka techniczna: Zbyszek Kowalski

 

w spektaklu wykorzystano teksty:

„W moim magicznym domu” Magdalena Czapińska

„Przestrzeń i miejsce” Yi-Fu Tuan

„Dom estetyczny jako dom indywidualny” Dorota Rancew-Sikora

„Mieszkanie i moralna architektura kultury indywidualizmu” Małgorzata Jacyno

„Trzy małe świnki” Jennifer Greenway (tł. Arlena Sokalska)

oraz wpisy z forów wnętrzarskich i nie tylko…

i muzykę:

Flux Pavilon, Fisz i Envy, Mr. Zoob, Tilt, Kult, Chłopcy z Placu Broni, Brygada Kryzys, Lao Che

 

premiera: 24 maja 2013 r., Miejski Ośrodek Kultury w Zgierzu





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz