Heinrich Schulz Beuthen. Życie – twórczość – inspiracje

16 grudnia w Muzeum Górnośląskim otwarta zostanie wystawa „Heinrich Schulz-Beuthen. Życie – twórczość – inspiracje”, podsumowującą realizowany w 2015 roku projekt, mający na celu przypomnienie postaci bytomskiego kompozytora i popularyzację jego twórczości. Tego dnia odbędzie się również prezentacja biografii artysty pióra dr Joanny Lusek.
image

Heinrich Schulz-Beuthen – artysta, który przyszedł na świat w 1838 roku w Bytomiu, był przez całe życie mentalnie i emocjonalnie związany z miastem lat dziecinnych. Dorastał w rodzinie o tradycjach aptekarskich – dziadek prowadził aptekę w Bytomiu, ojciec w Mysłowicach. On sam wybrał jednak inną drogę – świat dźwięków zawładnął nim całkowicie. Skomponował ponad 130 utworów muzycznych, a jego twórczość łączy dziś kulturowo cztery państwa – Polskę, Niemcy, Austrię i Szwajcarię.

 

Również ekspozycja „Heinrich Schulz Beuthen. Życie – twórczość – inspiracje” wypełniona będzie muzyką. Kompozytor porwie odbiorców w świat swojej wyobraźni i fascynacji – od lat najmłodszych po kres swojego życia. Na wystawie można będzie zobaczyć jedyny zachowany w Polsce rękopis kompozytora – VI Symfonię „König Lear” – przechowywany w Bibliotece Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Nie zabraknie również fragmentów jego kompozycji: „Abschieds-Klänge”, „Alhambra-Sonate” czy „Indianischer Korntanz”.

 

Na wystawie będzie można podziwiać także prace malarskie i fotograficzne młodych artystów z Bytomia, Częstochowy, Gliwic i Tychów, powstałe podczas warsztatów inspirowanych muzyką artysty i wędrówkami po Bytomiu. Niezwykle ważne dopełnienie wystawy stanowi film edukacyjny „Heinrich – chłopiec z Bytomia”, przygotowany przez Dział Edukacji Muzeum Górnośląskiego specjalnie z myślą o młodszych odbiorcach. Swoistym in memoriam będzie miejsce ekspozycji maski pośmiertnej Heinricha Schulza-Beuthena, którą wykonał bytomski artysta rzeźbiarz Henryk Fudali.

 

Wernisaż poprzedzi promocja książki „Heinrich Schulz-Beuthen. Życie – twórczość – inspiracje”, napisanej przez dr Joannę Lusek. Proponowana biografia stanowi naukową próbę nakreślenia portretu Heinricha Schulza-Beuthena jako postaci funkcjonującej w określonym czasie i rzeczywistości – przez pryzmat życia rodzinnego, zawodowego i twórczego. Tekst uzupełnia bogaty materiał ikonograficzny.

 

Otwarcie wystawy oraz promocja biografii kompozytora wieńczą obchody 100. rocznicy śmierci artysty. Przez cały rok w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu i Oberschlesisches Museum w Ratingen realizowane były prace naukowo-badawcze, zajęcia warsztatowe, spacery po mieście, koncerty muzyki kameralnej oraz prelekcje, w ramach trwającego od zeszłego roku polsko-niemieckiego projektu, przy wsparciu finansowym Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Projekt miał na celu przypomnienie i popularyzację twórczości kompozytora, jak również zachowanie tej wielowymiarowej postaci w pamięci kolejnych pokoleń. Włączyło się w niego szerokie grono osób prywatnych, organizacji stowarzyszeniowych oraz instytucji kulturalnych i oświatowych. Honorowy patronat nad projektem objęli ambasadorowie Austrii, Niemiec i Szwajcarii w Polsce oraz Prezydent Miasta Bytomia.

 

wydarzenia towarzyszące wystawie: 
28 lutego 2016, godz. 12.00 – oprowadzanie kuratorskie „Heinrich Schulz-Beuthen. Kompozytor z Bytomia”
13 marca 2016, godz. 12.00 – „101 słów o Schulzu-Beuthenie”

 

kuratorka wystawy: dr Joanna Lusek

powiązane miejsca kultury:

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz