„Meta-foto-fizyka Józefa Wolnego” – wykład z cyklu Akademia Fotografii

Czym jest metafizyka fotografii? Jak patrzeć, by dostrzegać? Jak wiele może uchwycić aparat? Więcej dowiecie się w środę o 18.00! Spotkanie z fotografią i filozofią Józefa Wolnego, rozmowa o patrzeniu i dostrzeganiu, które nie są względem siebie tożsame.
image fot. Józef Wolny

Człowiek jest jedynym gatunkiem na ziemi, który czuje przymus tworzenia znaków i symboli. Proponujemy Państwu podróż w głąb siebie w poszukiwaniu fotografii subiektywnej, introwertycznej, szukającej idei i głębszych pokładów w naszym jak najbardziej fizycznym świecie. Będzie to spotkanie z fotografią i filozofią Józefa Wolnego, rozmowa o patrzeniu i dostrzeganiu, które nie są względem siebie tożsame. Jak mówi sam autor „interesuje mnie fotografia napięcia pomiędzy unikalnym potencjałem osobistego życia a energią obrazów świata i idei”.

 

Józef Wolny – członek ZPAF Okręgu Śląskiego, od 1983 roku aktywnie uczestniczył w pracach Katowickiego Towarzystwa Fotograficznego, biorąc udział w wielu wystawach, konkursach i prezentacjach. Zawodowo związany był jako etatowy fotoreporter z tygodnikami i dziennikami, jak: „Panorama”, „Katolik”, „Gazeta Wyborcza” i „Super Express”. Obecnie pracuje w tygodniku „Gość Niedzielny” jako fotoedytor i szef działu foto. Zainicjował spotkania Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego. Uprawia fotografię czarno-białą mieszczącą się w nurcie fotografii autonomicznej, twórca pojęcia meta-foto-fizyczności.

 

Akademia Fotografii to seria spotkań autorskich z ludźmi, dla których fotografia jest pasją i którym udało się już zdobyć bogate doświadczenie i uznanie w tej dziedzinie. Akademia to miejsce starcia różnych poglądów, różnych spojrzeń na tę dziedzinę sztuki. Pragniemy pokazywać różnorodność zjawisk występujących w dziedzinie fotografii, odkrywać rozmaite drogi i motywy twórczości. Obok mistrzów fotoreportażu na kolejnych spotkaniach wystąpią miłośnicy sztuki konceptualnej, pasjonaci fotografii modowej, teatralnej czy twórcy najlepszych aktów. Jak wyglądała ich droga do sukcesu, w jaki sposób kształtowała się ich osobowość twórcza, co istotnego jest dla nich ukryte w obrazie fotograficznym? Swoje zdjęcia i swoją filozofię fotografowania zaprezentują w comiesięcznych spotkaniach także Magda Hueckel, Arkadiusz Ławrywianiec, Arkadiusz Gola i wielu innych artystów.

 


 

Muzeum Górnośląskie jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz