Najcenniejsze. Wystawa archeologiczna z okazji jubileuszu 110-lecia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

Otwarcie wystawy czasowej „Najcenniejsze. Wystawa archeologiczna z okazji jubileuszu 110-lecia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu” odbędzie się wyłącznie online w środę, 13 stycznia, o godzinie 17.00. Po ponownym otwarciu muzeum ekspozycję będzie można zwiedzać do 30 czerwca 2021.
image fot. materiały organizatora

Celem ekspozycji jest prezentacja najcenniejszych zabytków zgromadzonych przez ponad wiek przez Dział Archeologii, który może poszczycić się najbogatszą, liczącą ponad 350 tysięcy eksponatów kolekcją, mówiącą o przeszłości ziemi śląskiej na obszarze Górnego Śląska i Zagłębia. Obejmuje ona okres od epoki kamienia po nowożytność. Składają się na nią zabytki pozyskane podczas badań archeologicznych, zarówno wykopaliskowych, jak i powierzchniowych, a także dary kolekcjonerów prywatnych i instytucji.

 

Pokazanych będzie ponad sto eksponatów, w tym m.in. skarby przedmiotów z brązu, broń, biżuterię, przedmioty codziennego użytku oraz oczywiście multanki – najstarszy dęty instrument muzyczny odkryty na terenie Polski. Instrument ten składa się z dziewięciu piszczałek powiązanych ze sobą za pomocą łyka, tworząc w ten sposób wielocewkową fletnię spojoną. Znaleziony został na cmentarzysku w Przeczycach. To niewątpliwie unikatowy zabytek na skalę europejską.

 

Na ekspozycji będzie też można zapoznać się z historią Działu Archeologii. Dopełnienie wystawy stanowi zaś zbiór kości zwierząt wymarłych, m.in. mamuta, nosorożca włochatego i niedźwiedzia jaskiniowego, oraz zbiór zabytków spoza Polski, pozyskanych w latach 20. i 30. XX w. w formie darów. Większość zostanie zaprezentowana po raz pierwszy. Zobaczymy np. artefakty z Ameryki Północnej, piękne kamienne ostrza, groty strzał i ozdobę bytomskiej kolekcji – jedyny w Polsce ciężarek do miotacza oszczepów (atlatl weight), liczące sobie 3–5 tysięcy lat. Wystawie będzie towarzyszył bogato ilustrowany katalog.

 

 

Najcenniejsze. Wystawa archeologiczna z okazji jubileuszu 110-lecia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

data otwarcia wystawy: 13 stycznia 2021 roku (środa), godz. 17.00 l online
czas trwania wystawy: 13 stycznia 2021 – 30 czerwca 2021
miejsce: pl. J. III Sobieskiego 2
kuratorka wystawy: Dorota Podyma

 

 

 

 

 


Muzeum Górnośląskie w Bytomiu jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz