Noc schronów w Bytomiu, Chorzowie i Piekarach Śląskich

Noc schronów – to wydarzenie organizowane przez Regionalny Instytut Kultury w Katowicach, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2018. 8 września 2018 roku otwarte zostaną schrony w Bytomiu, Chorzowie i Piekarach Śląskich. Dla zwiedzających utworzone zostaną trzy strefy tematyczne, dopasowane do różnych odbiorców.
image

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. To największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Co roku kraje, w których odbywają się EDD udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności zabytki i miejsca kultury, organizują wydarzenia wokół wybranego tematu.

 

Edycja w 2018 roku zogniskowana jest wokół świętowania 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Regionalny Instytut Kultury w Katowicach również włącza się w działanie i organizuje niezwykłe wydarzenie na terenie Bytomia, Chorzowa oraz Piekar Śląskich – NOC SCHRONÓW.
 

EKSPLOZJA WRAŻEŃ – strefa dla ludzi o mocnych nerwach! Program będzie oddziaływał na wszystkie zmysły i pozwoli przenieść się w czasie. Będzie można zasmakować grochówki z kuchni polowej, wczuć się w dźwięki wojny, przemieścić się wozami bojowymi i spróbować wyjść ze specjalnie przygotowanego na tę okazję escape room’u.

 

REKONESANS – strefa dla pasjonatów historii i dziedzictwa. Program będzie bogaty merytorycznie i pozwoli wejść do miejsc na co dzień niedostępnych.
Będzie można zwiedzić obiekty, a także skorzystać z dodatkowych atrakcji.

 

KANTYNA – strefa przewidziana dla rodzin z dziećmi, a także dla aktywnych osób, szczególnie rowerzystów. W programie zwiedzanie obiektów, ale także strefa chillout’u. Będzie można poznać nieznane miejsca, podziwiać walory przyrodnicze – bagniska, rozlewiska wody zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Żabie Doły”, a także zrelaksować się na leżakach, napić się kawy lub herbaty. Na zakończenie HIT – letnie kino w KANTYNIE-Maciejkowice. W repertuarze „Walkiria” w reżyserii B. Singera.

 

Na wszystkie wydarzenie obowiązuje wstęp wolny. Zapraszamy 8 września do Bytomia, Chorzowa i Piekar Śląskich!

 

Szczegółowy program w załączniku.

---

 
Koordynator ogólnopolski: Narodowy Instytut Dziedzictwa
Patronat honorowy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Organizator: Regionalny Instytut Kultury w Katowicach, Województwo Śląskie
Partnerzy: Urząd Miasta Chorzów, Urząd Miasta Bytom, Urząd Miasta Piekary Śląskie, Stowarzyszenie na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”, Policja Bytom, Garnizon Górnośląski, Schron Miechowice, Combat Alert Zielone Diabły, Grupa rekonstrukcyjno-historyczna „Oberschlesien”, Chorzowskie Centrum Kultury, Stowarzyszenie Inicjatywa

 

http://www.rok.katowice.pl/ROK/images/Plakat-EDD-01.jpg

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz