Nocne marki – Noc Muzeów 2015 w Muzeum Górnośląskim

Noc Muzeów 2015 w Muzeum Górnośląskim, a także w Muzeum Śląskim, odbywać się będzie pod hasłem „Nocne marki”. W godz. 18.00–24.00 na wszystkie wystawy i wydarzenia obowiązywać będzie wstęp wolny. W programie znajdują się wykłady, warsztaty, seanse filmowe, koncerty, gry terenowe i wiele innych atrakcji. Specjalny autobus będzie dowodzić zwiedzających do obydwu instytucji.
image

Górny Śląsk posiadał oryginalne, tajemnicze strachy, które nie pojawiają się w kulturach innych regionów. Nie tylko straszyły, ale i wyjaśniały liczne zjawiska przyrodnicze, na które ówczesna nauka nie potrafiła znaleźć odpowiedzi. Uczestnicy gry terenowej oraz warsztatów etnograficznych w Muzeum Górnośląskim będą polować na lokalne potwory, poszukując wskazówek dotyczących m.in. Chabernicy czy Bzionka.

 

Noc Muzeów będzie okazją do poznania zwyczajów nocnych ptaków i do udziału w łapaniu owadów na specjalnie przygotowanym stanowisku badawczym.

 

W Galerii Malarstwa Polskiego zwiedzający, pod okiem historyków sztuki, wezmą udział w przygotowaniu wielkoformatowej instalacji „Pod nocnym natchnieniem”. Poznają również sposoby obrazowania nocy w malarstwie i zmierzą się z zagadkami.

 

W murach dawnego starostwa otwarta zostanie wystawa „Stanisław Toegel – karykatury wojenne i polityczne”. Kurator ekspozycji zaprosi też na oprowadzanie pt. „Nie dać się nocy – Stanisława Toegla rysunkowa wojna z III Rzeszą”. W Sali Gorczyckiego natomiast zaprezentowane będą filmy dokumentalne „Podziemie zbrojne na Podbeskidziu w latach 1939–1947” oraz „Ostatnia wojenna stolica”.

 

Na wystawie „Odkrywcy skarbów. Archeologia Górnego Śląska” zwiedzający poznają modę na wykopie – stroje badaczy, którzy z czasem zamienili płaszcz i muszkę na kamizelkę kuloodporną. Zaznajomią się z tajnikami pracy archeologów, historią ich odkryć, a także z narzędziami, jakie wykorzystywano w czasie wykopalisk.

 

Wśród propozycji kierowanych do zwiedzających znajduje się wykład poświęcony jabłku. Słuchacze dowiedzą się, co ten owoc miał wspólnego z miłością i erotyką. W Wozowni odbędzie się z kolei degustacja herbaty w otoczeniu orientalnych dywanów, puf i nowatorskich prac młodych grafików, którzy poprowadzą warsztaty artystyczne.

 

Tego wieczoru nie zabraknie także warsztatów muzycznych oraz koncertów. W repertuarze kwartetu Akademos i Alicji Molitorys znajdują się utwory takie jak „Eine kleine Nachtmusik” W.A. Mozarta czy „Noc” A. Vivaldiego. Na zakończenie wystąpi Lorien Trio – zespół świętujący 10-lecie działalności artystycznej. Usłyszymy między innymi prawykonanie „Ofelii” Piotra Mossa oraz „While you were sleeping” Perttiego Jalavy.

 

 

HARMONOGRAM

 

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

pl. Jana III Sobieskiego 2

 

godz. 18.00 otwarcie Nocy Muzeów

Występ zespołu dętego z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Bytomiu, prowadzonego przez Arkadiusza Garusa

 

godz. 19.00–22.00 „O ludziach i zmorach i podziemnych potworach, czyli strachy naszych dziadków” – opowieści i warsztaty etnograficzne dla najmłodszych

 

Dział Etnografii zaprasza na spotkanie ze śląskimi potworami i demonami. Zwiedzający zapoznają się z tym, co w szafie lub na strychu piszczy i co straszyło naszych dziadków. Być może okaże się, że nie taki diabeł straszny, jak go malują.

 

godz. 19.00–22.00 „Śląska demonologia dla odważnych” – gra terenowa oparta na śląskich motywach


Gra – polowanie na śląskie potwory – kierowana jest do starszych dzieci i młodzieży. Każda grupa łowców będzie śledzić innego stwora. Musi nie tylko sporządzić dokładny rysopis poszukiwanego, wytropić go w jego naturalnym środowisku, ale także znaleźć sposób, jak go przegonić. Niezbędne informacje, jak wygląda Południca, gdzie mieszka Utopiec i jak pozbyć się Strzygi, zostaną ukryte na wystawie „Z życia ludu śląskiego XIX i XX wieku”.

 

godz. 19.00–20.30 koncerty uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Bytomiu

 

W Galerii Malarstwa Polskiego o godz. 19.00 wystąpią skrzypkowie Jacek Głogowski i Weronika Sidorska, o godz. 19.30 – akordeoniści klas gimnazjalnych, a o godz. 20.00 – gitarzyści.

 

godz. 20.30–22.00 „Tworzyć każdy może” – warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży

Jak artyści przedstawiają noc? Czy uczestnikom zajęć uda się ją zobrazować w technice collage? Warsztaty będą okazją do przedstawienia swojej interpretacji tego codziennego, acz niezwykłego zjawiska i udziału w tworzeniu instalacji „Pod nocnym natchnieniem”.


godz. 21.00–22.00 „Noc w obrazie” – zagadki dla dużych i małych w Galerii Malarstwa Polskiego

 

wystawy:

  • „Przyroda Górnego Śląska. Lasy, wody i mokradła”
  • „Z życia ludu śląskiego XIX–XX wieku”
  • Galeria Malarstwa Polskiego
  • „Arcydzieła ceramiki polskiej od XVIII do XXI wieku”

 

 

Świetlica Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

wejście od ul. J. Piłsudskiego

 

godz. 19.30–20.30 „Czerwone jabłuszko przekrojone na krzyż… owocem miłości”

Co ma wspólnego jabłko z uczuciami i jaka jest jego sekretna rola w erotyce? Spotkanie z cyklu „Jabłko w kulturze”, ilustrowane muzyką i obrazem, poświęcone będzie historii wyznań miłosnych.

 

21.00–24.00 „Sowy – nocni łowcy” oraz „Nocne połowy owadów”

Nocne ptaki mają niejedną tajemnicę. Prezentacje multimedialne, pokazy i filmy przyrodnicze pozwolą zwiedzającym poznać ich sekrety, a pracownicy Działu Przyrody wprowadzą widzów w arkana pracy entomologów i przedstawią sposoby połowu owadów. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych zdobyta wiedza zostanie wykorzystana w praktyce podczas łowów na specjalnie przygotowanym stanowisku badawczym.

 

 

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

ul. W. Korfantego 34

 

18.15–19.15 „Muzyka nocą” – warsztaty muzyczne dla dzieci i młodzieży (Sala Gorczyckiego)

W sali koncertowej Muzeum Górnośląskiego zabrzmią nokturny i inne utwory inspirowane nocą. W repertuarze kwartetu Akademos grającego w towarzystwie Alicji Molitorys nie zabraknie „Eine kleine Nachtmusik” W.A. Mozarta oraz „Nocy” A. Vivaldiego. Koncert jest częścią projektu „Dom Muzyki 2015” finansowanego przez gminę Bytom. 


godz. 18.30–24.00 oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Odkrywcy skarbów. Archeologia Górnego Śląska”
Archeolodzy niczym detektywi penetrują teren, chcą poznać prawdę o tym, co minęło. Wystawa „Odkrywcy skarbów. Archeologia Górnego Śląska” otwiera przed zwiedzającymi podwoje świata górnośląskiej archeologii – ukazuje jej dzieje od pionierskich czasów aż do chwili obecnej, pozwala zapoznać się z metodami badawczymi, sprzętem czy sposobami konserwacji zabytków.

 

godz. 19.00–20.00 wernisaż wystawy „Stanisław Toegel. Karykatury wojenne i polityczne”

Wystawa będzie pierwszą w Polsce monograficzną prezentacją dorobku Stanisława Toegla (1905–1953) – zapomnianego rysownika, którego droga życiowa wiodła z przedwojennego Lwowa, poprzez okupowaną Warszawę i miejsca internowania w Niemczech aż do Bytomia. Toegel – w okresie dwudziestolecia międzywojennego współpracownik prasy lwowskiej i rysunkowy komentator życia politycznego Polski – w czasie II wojny światowej oddał swój talent sprawie walki z III Rzeszą.

 

godz. 19.30–20.30 „Od muszki do kamizelki kuloodpornej, czyli moda na wykopie” (Sala Gorczyckiego)

Prezentacja przybliży estetyczną i funkcjonalną stronę ubioru archeologa prowadzącego badania terenowe. Na uczestników spotkania czeka pokaz mody.


godz. 20.00–21.00 „Nie dać się nocy – Stanisława Toegla rysunkowa wojna z III Rzeszą”. Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Stanisław Toegel. Karykatury wojenne i polityczne”

 

godz. 21.00–22.00 prezentacja filmów „Podziemie zbrojne na Podbeskidziu w latach 1939–1947” oraz „Ostatnia wojenna stolica” (Sala Gorczyckiego)

Pokaz filmów historycznych powstałych na zlecenie katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Produkcje przedstawiają losy Żołnierzy Wyklętych z terenów Górnego Śląska oraz kulisy decyzji gen. Leopolda Okulickiego o przeniesieniu w październiku 1944 r. Komendy Głównej Armii Krajowej do Częstochowy.


godz. 23.00–24.00 „Księga tajemnic nocy – koncert Lorien Trio (Sala Gorczyckiego)

Koncert podsumowujący dziesięciolecie działalności artystycznej zespołu Lorien Trio. W programie znajduje się m.in. prawykonanie „Ofelii” – utworu Piotra Mossa, polskiego kompozytora na stałe mieszkającego w Paryżu oraz „While you were sleeping” Perttiego Jalavy. „Księgę tajemnic nocy” wzbogaci nastrojowa prezentacja multimedialna.

 

wystawy

  • „Bytom na dawnej pocztówce. Miasto i ludzie”
  • „Stanisław Toegel. Karykatury wojenne i polityczne”
  • „Odkrywcy skarbów. Archeologia Górnego Śląska”

 

 

Wozownia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

ul. W. Korfantego 34

 

godz. 18.15–24.00 „Sen na jawie” – warsztat kreatywny street artu oraz ilustracji przy orientalnej herbacie
W ramach „Sztuki młodych” zaprezentowane zostaną prace Magdaleny Grzegorzek, Dominiki Józefczyk oraz Michała Czerko. Artyści poprowadzą warsztaty, którym towarzyszyć będzie degustacja herbaty w otoczeniu dywanów, puf, siedzisk, przygotowana przez Herbaciarnię z ul. Rycerskiej w Bytomiu. Ponadto co godzinę odbywać się będą warsztaty tworzenia torebek herbaty metodą Thomasa Sullivana.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz