Od historyzmu do modernizmu, czyli oprowadzanie po Muzeum Górnośląskim i warsztaty fotografowania architektury

Mamy propozycję dla tych, których fascynuje architektura i fotografia, ciekawi śląska moderna oraz lubią zwiedzać niedostępne na co dzień zakamarki i słuchać o niezwykłej historii budynków.      
image

Przed nami opowieść o niezwykłej historii i wyjątkowej architekturze dwóch budynków. Muzeum Górnośląskie w Bytomiu mieści się w dwóch gmachach położonych po obu stronach dzisiejszej ulicy Wojciecha Korfantego. Frontem do placu Jana III Sobieskiego usytuowany jest ogromny, przywodzący na myśl gigantyczną betonową kratę, budynek główny, którego budowa przypadła na przełom lat 20. i 30. XX wieku. Po drugiej stronie ulicy W. Korfantego, stanowiącej historyczną granicę pomiędzy Bytomiem a dawną wsią Rozbark, wznosi się przypominający teatralną dekorację do rycerskiego romansu budynek dawnego starostwa powiatowego. Zbudowano go u schyłku XIX wieku. Trudno uwierzyć, że wzniesienie obu tych budynków dzieli od siebie zaledwie trzydzieści kilka lat!

 

O niezwykłych losach obu gmachów oraz o fascynującej drodze europejskiej architektury od historyzmu do modernizmu opowiedzą na spotkaniu poświęconym muzealnym gmachom historyk sztuki Iwona Mohl, p. o. dyrektora Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu oraz Maciej Droń, kustosz Działu Historii.

 

Spotkanie będzie również okazją do spaceru po obu budynkach i przyjrzenia się wielu niezwykłym szczegółom, które zwiedzającym – nastawionym na oglądanie muzealnych ekspozycji – zazwyczaj umykają. Oprowadzanie jest wstępem do sierpniowych warsztatów fotografowania architektury.

 


 

 

Letni czas urlopów sprzyja wypoczynkowi w plenerze, połączonemu często z podziwianiem zachwycającej architektury. To nie tylko moment dalekich podróży, ale też mikrowędrówek w najbliższej okolicy. Z chęcią chcemy je utrwalać na zdjęciach. Ale jak zrobić dobre i ciekawe zdjęcie architektury?

 

Przed nami warsztaty fotografowania architektury, dla których pretekstem stała się niezwykła historia i wyjątkowa architektura dwóch muzealnych budynków. Warsztaty są kontynuacją lipcowego oprowadzania po gmachach Muzeum Górnośląskiego.

 

W trakcie warsztatów będzie można dowiedzieć się o zasadach kompozycji i dobrym kadrowaniu. Będzie można też przećwiczyć optymalne ustawienia aparatu fotograficznego. Prowadzący opowie, co przeszkadza, a co pomaga przy wykonywaniu zdjęć i o czym należy bezwzględnie pamiętać. Jednym z wątków będzie fotografia architektury na zewnątrz oraz wnętrz, a także panowanie nad światłem i poprawną ekspozycją. Zajęcia będą również nie lada gratką dla miłośników dawnych technik fotograficznych, bo przeprowadzony zostanie krótki warsztat z analogową kamerą wielkoformatową.

 

warsztaty fotografowania architektury

data: 3 sierpnia 2019 (sobota), godz. 16.00
miejsce: Sala Kolumnowa, ul. W. Korfantego 34
prowadzi: Witalis Szołtys
wstęp: 10 zł
zapisy na zajęcia: tel. 32 281 82 94, w. 127

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz