OTWARCIE WYSTAWY "NA TROPIE NIEZNANYCH ZWIERZĄT"


Wystawa czasowa "Na tropie nieznanych zwierząt" jest pokłosiem ośmiu wypraw naukowych Śląskiego Towarzystwa Entomologicznego i Działu Przyrody MGB do Turcji i Kirgizji. Podczas ekspedycji naukowych ich uczestnicy przejechali ponad 50 000 km po terenach Turcji i Kirgizji. Zebrano około 50 000 owadów, niewielkie kolekcje roślin czy kręgowców. Wiele z zebranych gatunków to gatunki nieznane, nowe dla nauki.
Na ekspozycji prezentowane są efektowne i kolorowe fragmenty kolekcji entomologicznych, szczególnie tych, które stały się podstawą badań naukowych. Aby przybliżyć naturalne środowisko życia owadów, niektóre z nich prezentowane są w minidioramach środowiskowych. Przyroda to nie tylko owady. Na wystawie można poznać egzotyczne dla naszej strefy geograficznej zwierzęta, takie jak jeżozwierze czy sępy. Wystawę ubarwiają również niezwykle charakterystyczne dla rejonu Morza Śródziemnego gatunki ciepłolubnych ptaków czy ssaków. Możemy na niej podziwiać niezwykle częste w tamtych rejonach susły, czy bardzo rzadkie w Polsce, a tam pospolite barwne żołny, czy kraski. Przyrodę Turcji i Polski wiele łączy, ale jeszcze więcej dzieli. Autorzy wystawy starają się poprzez prezentowane okazy fauny uwypuklić i jedne, i drugie elementy, a także wytłumaczyć, co jest powodem istniejących różnic i podobieństw.
Proces przygotowywania trasy ekspedycji, wybór metod połowu owadów, to czynniki decydujące o sukcesie bądź porażce. W wielu elementach wystawy nawiązujemy do właśnie tej problematyki. Badanie owadów to po trosze odkrywanie "nieznanych lądów". Przed zwiedzającym uchylamy rąbka tajemnicy związanej z "kuchnią" naukowca. Można na niej dowiedzieć się, co to za metoda połowu na światło, jak wygląda siatka entomologiczna, czym różni się od czerpaka i czy każdy parasol chroni przed słońcem czy deszczem, a ekrany to nie tylko ekrany telewizorów.
Ekspedycje naukowe to nie tylko ciężka i żmudna praca w terenie, to również spotkania z kulturą i ludnością tubylczą. Po wielu latach realizowania projektów badawczych w Turcji mamy wielu przyjaciół i znajomych, którzy pomogli zgromadzić nam ciekawe pamiątki, które prezentujemy również na tej wystawie. Poprzez pamiątki przywiezione z Kirgizji chcemy choćby trochę przybliżyć kulturę tego niezwykłego kraju. Goście na naszej wystawie dowiedzą się co to kajmak, kalama i kymys i czym są one dla mieszkańców górskich łąk i ich gości. Wystawę ubarwiają dziesiątki reporterskich ujęć fotograficznych z Turcji i Kirgizji.

Roland Dobosz
Dział Przyrody MGB
komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz