Poznaj twórczość ojca polskiej grafiki

Już dziś zostanie otwarta wystawa „Jak Leon Wyczółkowski został grafikiem?”. Prace ucznia Matejki i ojca polskiej grafiki zostaną wystawione w Galerii na Poziomie w Agorze Bytom.
image

Wraz z nimi pojawią się intrygujące infografiki przedstawiające życie Leona Wyczółkowskiego. Wiele z dzieł pojawi się w Bytomiu po raz pierwszy. Wystawa potrwa do 30 września.

 

Był uczniem Gersona i Matejki, ojcem nowoczesnej grafiki polskiej.  W Agorze Bytom będzie można zobaczyć m.in. fragmenty prac po raz pierwszy prezentowanych w bytomskim Muzeum. Prócz tego pojawi się wiele infografik.

 

Obejrzymy fragmenty prac, będących efektem zmagań Wyczółkowskiego jako malarza oraz grafika. Wystawa przybliża jego lata dziecięce, edukację i malarskie inspiracje, czyli drogę, która doprowadziła artystę do fascynacji zupełnie nową techniką – mówi kurator wystawy Agnieszka Bartków.

 

W twórczości Wyczółkowskiego widać wpływ miejsc oraz spotkanych ludzi. Na pokazie nie mogło więc zabraknąć portretów, a także fragmentów grafik przestawiających naturę, które stanowią szczególne zjawisko w sztuce polskiej. Wyjątkowa kolekcja prac artysty pojawi się w Muzeum Górnośląskim 14 września, kiedy zostanie otwarta wystawa „Wystarczy światło i czerń. Leon Wyczółkowski”, którą ekspozycja w Agorze Bytom uzupełnia.

 

To kolejny przykład udanej współpracy na polu kultury między nami a Muzeum Górnośląskim – mówi Hanna Petters, dyrektor Agory Bytom. – Ważne jest dla nas, by wspólnymi siłami stwarzać bytomianom możliwość obcowania ze sztuką najwyższych lotów.

 

Wystawa prezentująca życie i twórczość Leona Wyczółkowskiego ma upamiętniać 80. rocznicę śmierci artysty, która przypada 27 grudnia.

 

powiązane miejsca kultury:





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz