Premiera filmu „Dwa światy. Od synagogi do Żydowskiego Domu Modlitwy w Bytomiu”

Muzeum Górnośląskie zaprasza 28 października o godzinie 17.00 na premierę filmu „Dwa światy. Od synagogi do Żydowskiego Domu Modlitwy w Bytomiu”. Projekcja odbędzie się z udziałem twórców filmu – Alicji Schatton i Tomasza Kozika.
image Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, fot. materiały organizatora

Motyw wiodący – dwa światy – odnosi się do świata realnego, materialnego, w którym żyjemy i funkcjonujemy, oraz świata minionego. Poprzez sięganie do wielowątkowej historii miasta obecność przedstawicieli społeczności żydowskiej w społeczno-gospodarczym życiu Bytomia, w szeregach miejskiego establishmentu (jako członków stowarzyszeń i towarzystw, donatorów fundacji stypendialnych i inspiratorów akcji charytatywnych i pomocowych) czy bytomskiego samorządu, wreszcie – idąc dalej – w szeregach mimowolnych bohaterów dramatycznych wydarzeń II wojny światowej i asymilacji w nowej, powojennej rzeczywistości – zostanie pokazana w kontekście zachowanych relacji i wspomnień, materiałów archiwalnych, swoistych „spotkań” z miejscami ważnymi, takimi jak np. cmentarz żydowski, a także śladów zachowanych w urbanistyczno-architektonicznej substancji miasta.

 

Film obejmować będzie te elementy dziedzictwa materialnego i niematerialnego, których z różnych przyczyn nie można zaprezentować na wystawie „Ślad pokoleń. Od synagogi do Żydowskiego Domu Modlitwy”, dostępnej dla zwiedzających już od 5 listopada.

 

kadr z filmu, fot. materiały organizatora

 

Więcej na stronie muzeum.

 

 

 

 


Muzeum Górnośląskie w Bytomiu jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

powiązane miejsca kultury:

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz