Premiera książki Andrzeja Tobisa: „A–Z. Słownik ilustrowany języka niemieckiego i polskiego”

CSW Kronika w Bytomiu oraz Fundacja Bęc Zmiana zapraszają na premierę książki Andrzeja Tobisa „A–Z. Słownik ilustrowany języka niemieckiego i polskiego”.
image

uczestnicy spotkania: Andrzej Tobis, Paweł Szypulski, Stanisław Ruksza
prowadzenie: Kuba Gawkowski

 

Po siedmiu latach lingwistyczno-wizualnej podróży Andrzeja Tobisa przez Polskę, zbiór „A–Z (Gabloty edukacyjne)” ukazał się nakładem Fundacji Bęc Zmiana i Instytutu Adama Mickiewicza w postaci polsko-niemiecko-angielskiej publikacji. Zawiera ona 100 fotografii ilustrujących hasła słownika „Bildwörterbuch Deutsch und Polnisch”, wydanego w 1954 roku w Niemieckiej Republice Demokratycznej.

 

Tworząc swój projekt, Tobis przyjął następujące założenia: zdjęcia mogą być wykonane wyłącznie na terenie Polski; sfotografowane sytuacje i obiekty nie są aranżowane ani cyfrowo montowane - muszą być odnalezione; każde hasło w wersji niemieckiej i polskiej opatrzone jest numerem indeksu z oryginalnego słownika; zdjęcie oraz umieszczone pod nim na białym pasku hasło stanowią integralną całość.

 

Andrzej Tobis o projekcie „A–Z (Gabloty edukacyjne)”:

Chcąc ująć rzecz w sposób możliwie najbardziej ogólny, mogę powiedzieć, że projekt „A–Z” powstał z potrzeby nazwania, zdefiniowania doświadczanej przeze mnie rzeczywistości. (…) Ku własnemu zaskoczeniu zauważyłem ostatnio, że spośród wszystkich zrealizowanych dotąd haseł pierwszym w alfabetycznym porządku jest „Afryka”, a ostatnim – „żyrafa”. Może świadczy to o tym, że cała zawarta w tej klamrze rzeczywistość, której doświadczam, pomimo pozornej bliskości jest dla mnie bardzo afrykańska? Może mój stan umysłu jest stanem umysłu człowieka, który znalazł się w egzotycznych okolicznościach, wobec czego wszystko, co widzi wokół, postrzega jako dziwne?.

 

Projekt Andrzeja Tobisa „A-Z (Gabloty edukacyjne)” miał swoją premierę wystawienniczą w CSW Kronika w Bytomiu w 2007 roku. Później Kronika prezentowała go na wystawach w Instytucie Polskim w Berlinie w 2008 roku oraz w Instytucie Polskim w Düsseldorfie w 2009 roku. Obecnie część prac z cyklu „A–Z” można zobaczyć w ramach wystawy „Plica Polonica” w Kronice.

 

W ubiegłym roku w Kronice miał miejsce również premierowy pokaz nowego cyklu malarskiego Tobisa „Dowody rzeczowe”.

 

Podczas spotkania będzie można kupić książkę „A–Z″ w cenie promocyjnej.

 

O uczestnikach dyskusji:


Andrzej Tobis  – artysta wizualny, malarz, fotograf, pedagog. W wieku 20 lat przeprowadził się do Katowic, gdzie odtąd z przerwami mieszka do dziś. W 1995 roku ukończył tamtejszą Akademię Sztuk Pięknych, w której obecnie prowadzi jedną z dyplomujących pracowni malarstwa.


Paweł Szypulski –  kurator i twórca wizualny pracujący z różnorodnymi materiałami archiwalnymi. Członek Rady Miesiąca Fotografii w Krakowie. Z wykształcenia antropolog specjalizujący się w krytycznej analizie tekstowych i fotograficznych świadectw osobistych.


Stanisław Ruksza – historyk sztuki, kurator kilkudziesięciu wystaw w kraju i za granicą, dyrektor programowy CSW Kronika. Autor tekstów o sztuce współczesnej, wykładowca historii sztuki.


Kuba Gawkowski  – student historii sztuki w ramach MISH na Uniwersytecie Śląskim, autor tekstów o sztuce współczesnej. Publikuje między innymi w „Magazynie Sztuki”.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz