Projekt „Jego Wysokość Król But”

„W butach idzie, a boso go znać”, „Darmo, że ci świat szeroki, kiedy trzewik ciasny” – to jedynie kilka z licznych powiedzeń, w których pojawia się interesujący nas element garderoby. But jest jednym z ważniejszych elementów stroju ludzkiego, zyskał symbolikę wychodzącą poza jego praktyczne zastosowanie. Projekt przedstawia historię przemian, jakim podlegało skórzane obuwie, oraz zawody, które odpowiadały za jego wytwarzanie.
image

Projekt składa się z dwóch części. Pierwszą jest gdańska wystawa „Każdy krok zostawia ślad. Obuwie historyczne ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku”, druga zaś opiera się na eksponatach ze zbiorów Działu Archeologii Muzeum Górnośląskiego i zaprezentuje najciekawsze z istniejących egzemplarze obuwia średniowiecznego, jak również tradycje szewstwa i zawodów z nim powiązanych, doprowadzone do początków XX wieku. Projekt nakreśli zatem panoramę dziejów obuwia w tej części Europy. Przypomnimy, że obuwie skórzane to element najbardziej podatny na innowacje technologiczne i estetyczne stroju. Te przedmioty, często z rozbudowaną ornamentyką, miały ogromną wartość i status dobra luksusowego.

 


czas trwania projektu:

4.10.2018–6.01.2019 (wystawa „Każdy krok zostawia ślad. Obuwie historyczne ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku”)
4.10.2018–17.02.2019
kuratorzy:

Beata Ceynowa i Ewa Trawicka (Muzeum Archeologiczne w Gdańsku)
Ewelina Imiołczyk (Muzeum Górnośląskie w Bytomiu)

 

Projekt współorganizowany z Muzeum Archeologicznym w Gdańsku.

 

 

 

 


 

 

Muzeum Górnośląskie jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz