„Sztuka dla sztuki” Szymona Kobylarza

Ekspozycja „Sztuka dla sztuki” w Galerii Kronika składa się z kilkudziesięciu nowych akwarel Szymona Kobylarza, który postanowił namalować hipotetyczne, wymyślone przez niego wystawy.
image Szymon Kobylarz, „Biblioteka”, akwarela, 50x70 cm, 2012, źródło: www.kronika.org.pl

Wystawy utopijne, niemożliwe, prawdopodobne albo niemające wręcz sensu, które mogą się odbyć w przestrzeni bytomskiej instytucji, choć nie tylko tam. A także zaproponowane przez kuratora - te które już zostały zaplanowane na najbliższe półtora roku. Malarska fantazja poczeka na swoje odbicie w rzeczywistości... lub przekreślenie wyobrażenia. Artysta w ten sposób mówi: „sprawdzam”...

Kobylarz rozpoczynał jako malarz, jednak w ostatnich latach dał się poznać głównie jako twórca artystycznych instalacji. Lęk przed silnym medium malarstwa zamieniał w pastisz. Przeniósł na przykład do galerii sztuki fragment swojej pracowni w skali 1:1, a podczas wernisażu w tak przygotowanej przestrzeni... spał.

W „Sztuce dla sztuki” obrazy artysty staną się punktem odniesienia dla artystów i kuratorów, którzy w przyszłości będą tworzyć swoje wystawy w tej przestrzeni i nie tylko.

Szymon Kobylarz (ur. 1981) - artysta sztuk wizualnych, używa różnych mediów (instalacje, malarstwo, rzeźba). Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie obecnie pracuje. Współpracuje z Galerią Żak Branicka w Berlinie.

 

Wernisaż odbędzie się 27 kwietnia o godz. 19.00 (sobota). Kuratorem wystawy jest Stanisław Ruksza.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

miejsca kultury

Facebook