„W betlejemskiej stajence. Betlejki i szopki dolnośląskie”

Muzeum Górnośląskie zaprasza od 16 grudnia do oglądania świątecznej wystawy. W tym roku śląskie betlejki zostały zestawione z szopkami skrzynkowymi z Dolnego Śląska oraz drewnianymi szopkami ludowymi wykonanymi przez dolnośląskich artystów.
image betlejka ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego, fot. Witalis Szołtys

Z naszej kolekcji pokażemy betlejki m.in. Leona Kampki i z firmy Schaefera z Piekar Śląskich. Szopki dolnośląskie z kolei to tak zwane dioramy, szopki skrzynkowe pochodzące z przełomu XVIII i XIX wieku, które w swym wnętrzu obrazują betlejemską scenę narodzenia Dzieciątka Jezus. W drewnianych kasetkach stajenka wkomponowana jest w wielowymiarową przestrzeń miasta i krajobrazu górskiego. Zaprezentujemy także szopki ludowe, drewniane, wykonane przez dolnośląskich artystów z lat 70. i 80. XX wieku, które swym wyglądem nawiązują do tryptyków.

Dopełnieniem wystawy będą obrazy o tematyce bożonarodzeniowej autorstwa malarzy nieprofesjonalnych, pochodzące z naszych zbiorów. Przestrzeń wystawy ozdobi m.in. „Cicha Noc” – obraz jednego z najbardziej znanych artystów naiwnych Erwina Sówki, przedstawiający betlejemską stajenkę na tle osiedla Nikiszowiec.

Szopki z Dolnego Śląska, które zobaczymy na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Etnograficznego – Oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu oraz Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku. Zapraszamy!

 

 





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz