Warsztaty „Słodka historia pierniczka”

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprasza na warsztaty „Słodka historia pierniczka”.
image Forma piernikarska, drewniana, dwustronna, fot. materiały prasowe organizatora

O historii piernikarstwa nie da się opowiedzieć w kilku zdaniach, dlatego Muzeum Górnośląskie zachęca do wzięcia udziału w warsztatach, na których nie tylko przedstawione zostaną zmiany jakie dokonały się na przestrzeni kilku stuleci w tej dziedzinie rzemiosła, ale uczestnicy wspólnie tworzyć będą słodką pamiątkę, idealną na prezent bożonarodzeniowy.

 

Piernik to ciasto z mąki i miodu, znane w Polsce od najdawniejszych czasów. Nazywane miodownikiem, a od przyprawy korzennej - pieprznej, po staropolsku „piernej”, zwane piernikiem. W XVIII wieku sprzedawano pierniki w aptekach jako lek na różne choroby. Początkowo pierniki były dostępne tylko dla elit, ponieważ dodawano do nich miód kubański oraz sprowadzany cukier trzcinowy.

 

Do połowy XIX w. zastąpiono drogie półprodukty cukrem trzcinowym z buraków oraz polskim miodem. Dodawane korzenne przyprawy podnosiły smak oraz wartość piernika. Od XIX wieku drogi miód zastąpiono tańszym syropem cukrowym. Wyroby piernikarskie do I wojny światowej można było spotkać na każdym jarmarku. Pierniki nie tylko ze względu na walory smakowe, ale także ze względu na różnorodne kształty, stały się popularnym przysmakiem. Wśród motywów występujących na klockach piernikarskich możemy wyróżnić wzory: zwierzęce (ptaki, ryby, raki, konie, jelenie, dziki, niedźwiedzie, krowy, koguty), ptak z listem, sercem czy kwiatem w dziobie, całująca się para, rękawiczka, okulary, fajki, scenki rodzajowe z baśni i legend oraz motywy religijne i geometryczne. Zakochani obdarowywali się piernikowymi sercami, aby wyznać sobie miłość, matki obdarowywały swoje dzieci piernikowym alfabetem, ponieważ wierzyły, że to może przyspieszyć naukę pisania i czytania. Piernik stał się smacznym prezentem, ale także pamiątką z odpustów oraz miejscowości, które produkowały piernikowe herby. Do wyrobu ozdobnego ciasta używano drewnianych, rzeźbionych form piernikarskich. Rzeźbieniem form zajmowali się artyści snycerze oraz ludowi artyści. Forma rzeźby była uwarunkowana nie tylko przez indywidualność artystyczną twórcy, ale także ściśle związana z tradycją piernikarską w danej miejscowości czy regionie.

 

Zainteresowani warsztatami proszeni są o kontakt z Działem Edukacji w celu ustalenia terminu i zapisów: 32-281-82-94 lub edukacja@muzeum.bytom.pl. Cena warsztatów to 30 zł od grupy oraz 6 zł od uczestnika.





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz