Wildlife Photographer of the Year/Fotografia dzikiej przyrody 2013

Na wernisaż tegorocznej edycji wystawy „Wildlife Photographer of the Year/Fotografia dzikiej przyrody” Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprasza w piątek, 3 stycznia  o godzinie 17.00.
image

Ekspozycję tworzą zwycięskie prace z konkursu fotograficznego Wildlife Photographer of the Year 2013, organizowanego przez Natural History Museum w Londynie oraz BBC Worldwide.

 

Konkurs odbywa się regularnie od 1965 roku i w miarę rozwoju stał się najbardziej cenionym i największym w świecie przedsięwzięciem z zakresu fotografii dzikiej przyrody. Każda edycja to setki tysięcy zdjęć z całego świata. Zdjęć czarno-białych i kolorowych, wykonywanych najpierw lustrzanką, potem aparatami cyfrowymi.

 

Wiele razy przechodzimy na stawem i napotkana żaba umyka nam spod nóg. To jej „szybkie” piękno w żaden sposób nie chce się dla nas zatrzymać. Zniknęła nam z oczu, wskoczyła do stawu, ale znalazł się ktoś, kto ją zatrzymał – fotograf. Każda praca, każde zdjęcie eksponowane na wystawie mieści w sobie setki minut, godzin, czasami dni i miesięcy, jest dowodem na anielską cierpliwość, wytrwałość i pomysłowość fotografa, bo zwierzęta zaciekle bronią dostępu do swojego świata.

 

Nagradzane są zdjęcia wyjątkowe, łączące zawodową perfekcję z oryginalnym spojrzeniem na przyrodę daleką, egzotyczną i tę najbliższą - również dziką. Od lat podziwiamy sylwetki  tygrysów, lwów i słoni, nie brakuje też obrazów sikorek, wróbli czy ropuch, ale o ich wyjątkowości decyduje rodzaj ujęcia, światło, kompozycja czy kadr wyjęty z krajobrazu bądź z portretu zwierzaka.

 

Tegoroczna ekspozycja, to zdjęcia nagrodzone i wyróżnione w kilkunastu kategoriach. Zwycięskie prace wyselekcjonowano spośród prawie 43 tys. fotogramów, wykonanych przez ponad 4 tys. autorów z 96 krajów.

 

Po raz kolejny w historii wystawy znajdą się zdjęcia wykonane przez polskich fotografów i wyróżnione przez organizatorów. Łukasz Bożycki, z Warszawy, za zdjęcie „Oko ropuchy ” otrzymał wyróżnienie w kategorii „Portrety zwierząt”, a fotografia Mateusza Piesiaka, z Wrocławia, „Ostatni blask światła”, uznana została za najlepszą w jednej z kategorii młodzieżowych – 15 - 17 lat. 

 

Bytom jest, oprócz Warszawy, jedynym z polskich miast, gdzie najnowsza edycja wystawy gości po raz kolejny, nieprzerwanie od roku 2003. Oprócz tego w 2014 r. zobaczą ją także mieszkańcy m.in.: Bydgoszczy, Szczecina, Wrocławia i Trójmiasta. 

 

 





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz