Z komedią dell’arte w starożytnym Egipcie

Commedia dell’arte to gatunek teatralny, który narodził się we Włoszech w połowie XVI wieku. Wywodząca się z rzymskiej pantomimy i błazenady średniowiecznej, nazywana była „komedią ludową", bo widzami spektakli byli głównie ludzie z niższych warstw społecznych.
image na zdjęciu: Arlekin i Colombina, przedstawienie teatralne w duńskich ogrodach Tivoli, fot. Malene Thyssen, Wikimedia Commons

Cechą charakterystyczną spektakli commedia dell'arte była powtarzalność schematu fabularnego i obecność postaci takich jak Colombina, Dottore czy Arlekin, które przybrały bardzo konkretny wygląd i znane były z określonych zachowań. Jednocześnie każde przedstawienie w dużym stopniu opierało się na improwizacji i nie było dwóch identycznych spektakli.

Na zajęciach „Z komedią dell’arte w starożytnym Egipcie” w Muzeum Górnośląskim spotkamy się z trupą teatralną parającą się komedią dell'arte, która ni z tego, ni z owego (a zapewne w wyniku specyficznej koniunkcji planet) znalazła się znienacka w starożytnym Egipcie.

Chcąc wrócić do swoich czasów, nasi aktorzy będą musieli pokonać szereg trudności i poznać kulturę, w której się znaleźli, a przy okazji uratować wpadającą (jak zwykle) w kłopoty Colombinę. Całość z udziałem naszych młodych gości zostanie uwieczniona na filmie i po wsze czasy dostępna będzie w Internecie.

Koszt udziału w warsztatach z cyklu „Sobotnie spotkania z wiedzą” wynosi 6 zł. Obowiązują zapisy (na dwa tygodnie przed terminem zajęć), które prowadzi Dział Edukacji: tel. 32-281-82-94 wew. 127.





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz