„Chłód w pokoju sączy waniliowe mleko”. Wystawa dla dzieci

„Chłód w pokoju sączy waniliowe mleko” to wystawa prezentująca instalacje stworzone przez artystów w ramach pobytów twórczych w Bytomiu.
image

Wystawa będzie wizualnym manifestem, opisującym utopijną konwencję praw dziecka do komfortowego odbioru świata poprzez zmysły, w której znajdują się postulaty: prawo do ciszy i dźwięku, naturalnego smaku i zapachu, dobrze zaprojektowanej szkoły, ulicy i domu, a także udziału w dyskusji na temat otaczającej rzeczywistości. Instalacje audiowizualne nawiążą do „uzdrowiska dla zmysłów”, które będzie efektem działań opartych o demokratyczne postulaty wystosowane przez dzieci. Jest to szczególnie ważne w mieście z tak zdegradowana tkanką społeczną jak Bytom, gdzie nawyk czynnego uczestnictwa w działaniach artystycznych jest nieznaczny. Swobodnie tworzone wizualne wyobrażenia takich pojęć jak abstrakcja, funkcja przestrzeni, wpływ hałasu i ciszy staną się punktem zapalnym wyobraźni młodych uczestników zdarzenia artystycznego.

Tytuł wystawy to fragment wiersza Juliana Tuwima „Zapach szczęścia”, odnoszącego się do pamięci zmysłów z czasów dzieciństwa, komfortowych wycinków rzeczywistości. Koncepcja wystawy jest odpowiedzią na zaobserwowane problemy i potrzeby zdiagnozowane podczas ewaluacji projektu „Zobacz Słońce zamkniętymi oczami” - skierowanej do młodego widza wystawy zrealizowanej w 2020 roku w CSW Kronika.

 

 

„Chłód w pokoju sączy waniliowe mleko”

Sławomir Brzoska, Piotr Chlipalski, Jan Kowal, Aleksander Krajewski, Anna Królikiewicz, Małgorzata Mirga-Tas, Sylwester Piechura, Piotr Jaszczur Śnieguła, Agata Tecl-Szubert i Mikołaj Szubert-Tecl, Marcin Wysocki, Jaśmina Wójcik oraz młodzi twórcy z Bytomia i Zabrza

kuratorka: Katarzyna Kalina

koordynacja: Agata Gomolińska-Senczenko

 

identyfikacja wizualna: Julia Pałkowska

__________________________________________

 

 

Regulamin zwiedzania dostępny jest na stronie galerii.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz