Długa przerwa. Wystawa dla najmłodszych i nie tylko

Wystawa pomyślana jest jako bezpieczna przestrzeń międzypokoleniowej integracji polsko-ukraińskiej, a także przyjazne miejsce warsztatowe dla dzieci wraz z opiekunami.
image

Czy wiecie, że słowo „szkoła” wywodzi się od łacińskiego terminu oznaczającego odpoczynek, czas wolny, bezczynność? Współczesna edukacja szkolna w żadnym wypadku nie kojarzy się z tymi słowami. Dzieci są przemęczone, nauczyciele sfrustrowani, a rodzice mają dość. Atmosfera ta nie sprzyja uczeniu się ani budowaniu relacji międzyludzkich. Wszyscy potrzebujemy przerwy, podczas której możemy poczuć się swobodnie. W czasie przerwy reguły przestają obowiązywać i zaczynamy komunikować się tak, jak chcemy. Nie musimy wcale używać języka. Skaczemy, krzyczymy, śmiejemy się, wspólnie słuchamy muzyki. Wychodzimy na dwór zaczerpnąć świeżego powietrza. Istotne stają się emocje i komunikacja pozawerbalna. Mamy wtedy czas, swobodę, ochotę do działania, energię. Możemy w końcu odpowiedzieć na potrzeby naszego ciała. Możemy być sobą, pozwolić sobie na wytchnienie lub szaleństwo.

Długiej przerwy potrzebujemy w szkole, w pracy i życiu prywatnym. Dla każdego jest czymś innym. Może być czasem dla siebie, momentem wspólnej integracji lub pozbawionym celu słodkim nicnierobieniem.

Usiądź z nami i odpocznij.

 

W ramach projektu na wystawie odbywać się będą otwarte warsztaty tematyczne oraz oprowadzania dla grup szkolnych. Na młode osoby czekają m.in. czytelnia, kryjówki, krąg przy ciepłym świetle do wspólnego przesiadywania, a także stanowiska warsztatowe do twórczego działania. Z uwagi na warsztatowy charakter wystawa będzie rozwijać się w trakcie jej trwania.

 

 

Długa przerwa. Wystawa dla najmłodszych i nie tylko

19 listopada ‒ 30 grudnia 2022
artyści: Maciej Cholewa, Dorota Hadrian, Dominika Malska, Gary Marshall-Stevens, Sylwester Piechura, Maciej Baranowski
kuratorzy: Katarzyna Kalina, Paweł Wątroba

 

 

 

identyfikacja wizualna: Marcin Wysocki

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz