Dominik Ritszel. Kategoria siły

Wystawa prac Dominika Ritszela będzie jedną z dwóch nowych ekspozycji w Centrum Sztuki Współczesnej Kronika.
image fot. materiały organizatora

Pojęcie dyscypliny generuje wizję porządku idealnego opartego na obowiązujących regułach gry, jasno sprecyzowanych formach karania oraz sztucznie stworzonych warunkach równości szans. Wynikająca z tej gry zamknięta narracja, w której każde zmagania kończą się wygraną lub przegraną, są wymierne i niepodważalne.
Podczas pracy nad projektem wystawy koncentrowałem się na tym co powodowało we mnie uczucie wątpliwości i ekscytacji, tak, że sam nie wiedziałem, czy to co obserwuję stanowi coś dobrego, czy nie. Interesowały mnie wszelkie okoliczności i konsekwencje podporządkowania się zasadom, które regulują sposób zachowania człowieka, wyznaczają cele oraz ich granice. Opierając się na przykładach szkoły, aresztu oraz widowisk sportowych chciałem oddać atmosferę pełną napięć, ograniczeń, kumulującej w sobie wszelkie zasady, reguły i odruchy charakteryzujące przestrzenie instytucji totalnej.
Ta wystawa to również osobista refleksja nad światem sztuki, w którym rywalizacja przebiega na zasadzie nie zawsze zrozumiałych kategorii, gdzie sukces i porażka nie są jednoznaczne, a kibice nie zawsze wypełniają puste miejsca na trybunach.

Dominik Ritszel

 

Podczas otwarcia zagra duet Jacek Mazurkiewicz – Łukasz Marciniak.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz