Ferie w Muzeum Górnośląskim

 Muzeum Górnośląskie w Bytomiu proponuje najmłodszym warsztaty artystyczne, podczas których w formie zabawy zdobędą wiedzę z zakresu sztuki, archeologii, przyrody i etnografii.
image fot. materiały prasowe organizatora

30 stycznia (wtorek), „Mozaika

Mozaiki można odnaleźć we wnętrzach i w przestrzeni publicznej, w pałacach i w mniej zamożnych domach. O ich wyjątkowym charakterze przesądza między innymi dobór kamyków, ich kolorystyka, wielkość czy precyzja wykonania. Tworzenie mozaik sprzyja rozwojowi – pobudza kreatywność, wspomaga umiejętności plastyczne i manualne, uczy cierpliwości i dokładności. Uczestnicy zajęć przy użyciu desek i różnorodnych płytek będą tworzyć wymyślone obrazy.

 

31 stycznia (środa), „Malowanie światłem i cieniem

Malowanie piaskiem na podświetlanym stole. Prace poszczególnych osób na bieżąco wyświetlane będą na dużym ekranie. Prace tworzone są w półmroku przy dźwiękach muzyki. W pierwszej kolejności uczestnicy poznają technikę, a potem kolejno malują swoje obrazki, które następnie są zapisywane w pamięci komputera. Efekt pracy – ulotne obrazki usypywane piaskiem – organizatorzy przesyłają na adresy e-mailowe uczestników po skończonych zajęciach.

 

1 lutego (czwartek), „Zrób sobie multanki – instrumenty szamańskie

3 tysiące lat temu nie tak daleko od dzisiejszego Bytomia żył pewien szaman, który grał na specjalnych szamańskich piszczałkach. Ten instrument z połączonych ze sobą kościanych rurek, zwany multankami, jest najstarszym w Polsce instrumentem dętym. Uczestnicy zajęć zapoznają się z różnymi pradziejowymi instrumentami i spróbują samodzielnie zrobić szamańskie multanki.

 

2 lutego (piątek), „Jak stać się artystą?

Zajęcia w prosty sposób, często w formie zabawy, wyjaśniają najmłodszym uczestnikom kultury, jakie są tematy malarskie, jak patrzeć na obraz, zwracają uwagę na kolory i techniki malarskie. Rozwijają kreatywność, pokazują, że artystą może stać się każdy, a wszelka działalność tego typu może sprawiać przyjemność zarówno twórcom, jak i odbiorcom sztuki. Podczas zajęć uczestnicy wezmą udział w przedstawieniu teatralno-muzycznym inspirowanym obrazem Saturnina Świerzyńskiego oraz wykonają miniatury martwej natury za pomocą pasteli olejnych.

 

3 lutego (sobota), „Taniec z niedźwiedziem, czyli karnawał po śląsku

Podczas zajęć dzieci poznają tradycje karnawału na Górnym Śląsku, dowiedzą się, czym były wyszkubki, taniec „na owies”, korowody zapustne, babski comber i przede wszystkim taniec z niedźwiedziem. Przygotują też własne maski karnawałowe.

 

6 lutego (wtorek), „Leśne biuro śledcze

Przyrodnicza gra kryminalna z edukacyjnym morałem.

W lesie, na łące i na mokradłach dzieją się dziwne rzeczy. Trznadel zgłasza zaginięcie domu, borsuki skarżą się na uciążliwe hałasy, a jaszczurka zielona zaginęła bez wieści. Co się wydarzyło? Kto jest sprawcą? Uczestnicy wcielą się w role funkcjonariuszy Leśnej Służby Kryminalnej i przeprowadzą śledztwo, by rozwiązać wszystkie zagadki.

 

7 lutego (środa), „Emocje zamknięte w obrazie

Zajęcia uczą młodych ludzi patrzenia na obraz, zwracają uwagę na podstawowe środki malarskie, których użycie niesie ze sobą określone znaczenia. Co uzyskamy, stosując wyraźny kontur, a co pojawia się na obrazach malowanych plamą? Zdobytą na zajęciach wiedzę uczestnicy wykorzystają przy ćwiczeniu plastycznym polegającym na tworzeniu kopii fragmentów obrazów. Lekcja przygotowuje uczniów do zadań związanych z opisem obrazu.

 

8 lutego (czwartek), „ARCHEOdizajn

ARCHEOdizajn to między innymi łączenie modnych i praktycznych form z archeologicznymi wzorami i kształtami utrzymane jest w żywych kolorach. ARCHEOdizajn pozwala wykorzystywać wzornictwo i ornamentykę z przeszłości na współczesnych przedmiotach. Podczas warsztatów plastycznych uczestnicy tworzyć będą indywidualne wzory na torbach płóciennych, łącząc archeologiczną stylistykę z nowoczesnym wzornictwem.

 

9 lutego (piątek), „Mediokreator etnograficzny

Podczas zajęć dzieci zapoznają się z tradycjami karnawałowymi na Śląsku, a następnie stworzą scenariusz oraz scenografię, które staną się bazą do przygotowania wspólnie z prowadzącymi krótkiego filmiku edukacyjnego.

 

10 lutego (sobota), „Papierowe zoo

Na zajęciach dzieci będą tworzyć swoje ulubione zwierzątka z papier-mâché i malować je wedle własnego uznania.

 

Zajęcia odbywają się będą od wtorku do soboty, godz. 12.30, obowiązują zapisy pond nr. tel. 32 281 82 94 w. 127.

 

więcej informacji na stronie organizatora





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz