Historia plakatem pisana. W 110-lecie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

W roku 2020 przypada 110. rocznica utworzenia Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Z tej okazji przygotowana została specjalna Wystawa Jubileuszowa. Jest ona pretekstem do przypomnienia najważniejszych ekspozycji w historii Muzeum. Trwałym ich śladem są plakaty i afisze z wystaw.
image

Plakaty stanowią niejako kronikę dziejów Muzeum. Celem ekspozycji jest ukazanie różnorodności wystaw od 1945 r., a także stylistyki plakatów. Są one przejawem aktualnych trendów w sztukach plastycznych oraz wyrazem kondycji muzeum w danych latach. Wiele z nich to małe dzieła sztuki graficznej. Znaleźć można na nich nazwiska znanych i cenionych artystów plastyków, takich jak: Tadeusz Grabowski, Józef Mroszczak, Zenon Moskwa czy też Ewa Butrymowa.

 

Wystawa będzie miała trzy odsłony. Pierwsza z nich obejmie plakaty od końca lat 40., przez lat 50. i 60., druga z lat 70., 80. i 90. XX wieku, ostatnie zaś zaprezentowane zostaną plakaty współczesne.

 

Ekspozycję uatrakcyjni zawartość kapsuły czasu przy kamieniu węgielnym z 1929 r., który spoczywał pod gmachem Muzeum przy pl. Sobieskiego. Po raz pierwszy od ponad 90 lat, zaprezentowana zostanie jej interesująca zawartość…

 

Historia plakatem pisana. W 110-lecie Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu

data otwarcia wystawy: 2 lipca 2020 (czwartek), godz. 17.00
czas trwania wystawy: 2 lipca 2020 – 24 stycznia 2021

I odsłona- 2 lipca
II odsłona- 17 września
III odsłona- 26 listopada

kuratorzy: dr Agata Bryłka-Jesionek, Maciej Droń

 

 

 

 


Muzeum Górnośląskie w Bytomiu jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz