Hubert Hilscher. Plakaty ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu

Hubert Hilscher należał do grona najbardziej znaczących grafików projektowych, których twórczość nadała kształt polskiej plastyce nowoczesnej. Wystawa czasowa „Hubert Hilscher. Plakaty ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu” to przekrój twórczości artysty.
image

Był autorem ok. 300 plakatów, najczęściej do wystaw i imprez muzycznych (np. „Warszawskiej Jesieni”). Opracował graficznie ok. 150 książek, głównie wydawnictw albumowych o sztuce. Jego prace kontrastowały z wyrafinowaną poetyką plakatów polskiej szkoły.

Charakteryzowały się funkcjonalizmem i obiektywizmem. O sobie mawiał: „Ja byłem konserwatystą. Wynikało to z mojego zamiłowania do precyzji i pewnych skłonności do geometrii”. Obok tej dużej dozy racjonalizmu prace Hilschera niepozbawione są jednak także pewnej nuty ciepła, którą odnajdujemy chociażby w pamiętnych posterach cyrkowych. Stanowią one nie tylko mistrzowski popis na z pozoru banalny temat, ale podkreślają również poczucie humoru autora i ujawniają służebność jego dzieła, które ma cieszyć oko i bawić.

 

Osobne zagadnienie stanowią samodzielne opracowania edytorskie różnego typu publikacji. Jako pewną całość należy traktować kilkanaście okładek legendarnego pisma „Projekt”, z którym Hilscher był związany przez dwie dekady. Warto też przyjrzeć się wnętrzu pisma, niewątpliwie bowiem na rozpoznawalność tego cieszącego się w owym czasie ogromną renomą w kraju i za granicą tytułu znacząco wpłynął wprowadzony przez grafika nowy layout o racjonalnym układzie kompozycyjnym, wzmacniającym informacyjną funkcję publikacji.

 

 

„Hubert Hilscher. Plakaty ze zbiorów Muzeum Narodowego w Poznaniu”
czas trwania: 5 września – 3 listopada 2019
kuratorka: Irena Przymus (Muzeum Narodowe w Poznaniu)
koordynator wystawy: Helena Kisielewska (Muzeum Górnośląskie w Bytomiu)

 

 


Muzeum Górnośląskie w Bytomiu jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz