Józef Pankiewicz. Grafiki z podróży

Józef Pankiewicz zasłynął w świadomości odbiorców głównie jako artysta, który pod koniec XIX wieku wraz ze swym przyjacielem Władysławem Podkowińskim wprowadził do malarstwa polskiego znamiona nowoczesności, polegające na przeszczepieniu impresjonizmu na grunt sztuki rodzimej. Mniej znaną formę twórczej wypowiedzi malarza stanowiła grafika, w której artysta osiągnął prawdziwie mistrzowski poziom.
image fot. materiały organizatora

Przez okres trwający niewiele ponad dekadę artysta stworzył blisko 100 grafik. Z wyjątkiem kilku z nich, jak autoportrety oraz pojedyncze interpretacje cudzych dzieł, zdecydowaną większość stanowiły prace będące zapisem miejsc odwiedzanych przez niego podczas licznych wojaży po Europie. Zamiłowanie do podróżowania nie tylko dawało Pankiewiczowi satysfakcję z poznawania nowych miejsc, ale – co ważniejsze – pozwalało na kształtowanie tak istotnej dla artysty świadomości twórczej.

 

Wśród wykonanych przez niego rycin znalazły się widoki m.in. Chartres, Paryża, Rouen, Florencji, Rzymu, Sieny i Wenecji, a także pejzaże przedstawiające fragmenty niewielkich nadmorskich miejscowości z okolic Bretanii i Normandii. Swe prace artysta tworzył często w plenerze, bezpośrednio na płycie. A bliska impresjonizmowi chęć rejestrowania wyglądu miejsca w danym momencie zmuszała go do opracowywania grafik o niewielkim formacie.

 

 

 


Muzeum Górnośląskie w Bytomiu jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz