Koncert świąteczny w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca ,,Siemianowice”

Koncert Zespołu Pieśni i Tańca ,,Siemianowice” jest podsumowaniem kolejnego tygodnia festiwalu „Ślōnski szwōng” – nowego projektu w ofercie Muzeum Górnośląskiego – pierwszego tego rodzaju swoistego święta Górnego Śląska, mającego na celu zapoznanie większego grona odbiorców z barwną kulturą regionu.
image fot. materiały organizatora

Historia zespołu sięga 1910 roku, kiedy to pod nazwą ,,Kasyno” rozpoczął swoją działalność. Mimo wcześniejszych szykan ze strony niemieckiej, dopiero II wojna światowa zmusiła Towarzystwo do zawieszenia aktywności. Po reaktywowaniu działalności, dzięki koncertom w popularnej audycji radiowej  „Przy sobocie po robocie” zespół podbił serca mieszkańców regionu. W 1952 zespół, już jako Reprezentacyjny Chór Związku Zawodowego Górników powiększył swój skład o tancerzy i orkiestrę, zbliżając się do formuły zespołu pieśni i tańca. Aktualnie Zespół Pieśni i Tańca składa się z sekcji tanecznej, wokalnej oraz kapeli. W 2007 roku, w Siemianowickim Centrum Kultury powstał również Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Siemianowice”, a od niedawna funkcjonuje jeszcze sekcja „Maluszków”.

Zespół może się pochwalić członkostwem w Polskiej sekcji Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej (CIOFF), która zrzesza najlepsze zespoły folklorystyczne. W repertuarze zespołu znajdują się tańce nie tylko z terenów Śląska, ale też z innych regionów Polski i tańce narodowe.


Spotkanie to kōncek Ślōnskiego szwōngu („Nabożny tydzień”).

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz