Kto zabił rzekomą ogrodniczkę? Kryminał w Operze Śląskiej

Ta historia zaczyna się od przestępstwa – markiza Violante Onesti zostaje zaatakowana i pozostawiona na śmierć. Rozwiązanie zagadki niedoszłego morderstwa jest kanwą opery Wolfganga Amadeusza Mozarta „Rzekoma ogrodniczka – La finta giardiniera”, która będzie miała swoją premierę 16 czerwca 2018 roku. Powstający w koprodukcji z Akademią Muzyczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach spektakl zakończy 73. sezon artystyczny w Operze Śląskiej.
image

„Rzekoma ogrodniczka” to rzadko wystawiane dzieło (komiczne) Wolfganga Amadeusza Mozarta. Napisał je w Monachium, mając zaledwie 18 lat. I choć sama opera ma już blisko 250 lat, to będzie czytelna dla współczesnego widza – podkreśla reżyser André Heller-Lopes.

 

Jej bohaterowie wikłają się w sytuacje, w jakich i my możemy się dziś znaleźć, są ponadczasowe, więc możemy się w nich przejrzeć. Zmienił się język i hierarchia społeczna, ale ludzie są tacy sami. A przede wszystkim muzyka Mozarta jest wspaniała.

 

W bytomskiej inscenizacji dzieła Mozarta wyeksponowany będzie wątek kryminalny. Znajdą się tutaj nawiązania do najbardziej lubianych powieści detektywistycznych i ich najbardziej znanych bohaterów.

 

Będzie zabawnie i magicznie – zapewnia reżyser. – Bardzo ważne jest współdziałanie aktorów i muzyków, odpowiednie porozumienie twórców pozwoli nam zbudować zaskakującą inscenizację. Zapraszam na spektakl.

 

„Rzekoma ogrodniczka – La finta giardiniera” powstaje w koprodukcji z Akademią Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Celem tego projektu jest umożliwienie pełnego uczestnictwa młodych adeptów sztuki wokalnej w profesjonalnej produkcji operowej, którzy swój debiut na deskach Opery Ślaskiej będą mieli 15 czerwca (pokaz przedpremierowy) oraz 17 czerwca. Kto wie może wśród nich są przyszli Soliści Opery Śląskiej…

 

Spektakl będzie można również zobaczyć na scenie Teatru Śląskiego w Katowicach, 19 czerwca.

 

„Rzekoma ogrodniczka – La finta giardiniera”

Wolfgang Amadeusz Mozart

opera w 3 aktach

 

kierownictwo muzyczne: Bassem Akiki

reżyseria: André Heller-Lopes

scenografia: Renato Theobaldo

kostiumy: Dagmara Walkowicz-Goleśny

reżyseria światła: Dariusz Albrycht

basso continuo: Larysa Czaban, Nikol Latocha

 

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz