„Miejsce artystki. Efekt Matyldy w sztuce”

Od 5 grudnia w Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu prezentowana będzie przekrojowa wystawa poświęcona kobietom sztuki i ukazująca procesy ich emancypacji artystycznej.
image

Irena Weiss, Katarzyna Kobro, Krystyna Herling-Grudzińska, Zofia Kulik i wiele innych artystek często rozpoczynało swoją karierę artystyczną w tandemie z partnerem-artystą lub nawet w jego cieniu. Czasem były to samodzielne wybory, innym zaś razem efekt społecznie narzuconych norm. W efekcie ich kariery rozwijały się wolniej lub wygasały z upływem lat. Niektóre zaś, wręcz przeciwnie, zaczynały budować własne, osobne historie. Dzisiaj rzucamy na te artystki nowe światło. Wspomniane znikanie lub bagatelizowanie działalności artystycznej kobiet to jednak problem znany na całym świecie. A odkrywanie twórczości tych artystek na nowo łączy się nierozerwalnie z historią powszechną i zmianami społecznymi na świecie. Z końcem XIX w. Matilda Gage zauważyła znaczną dysproporcję między osiągnięciami kobiet a osiągnięciami mężczyzn na polu nauk ścisłych. Wynikała ona z systematycznego pomijania udziału naukowców-kobiet w pracy badawczo-naukowej i przypisywania ich osiągnięć naukowcom-mężczyznom. Zjawisko to nazwano „efektem Matyldy”, a analogiczne przypadki można zauważyć w wielu dziedzinach naszego życia. Jeśli więc w XVIII czy XIX w. za pewnymi wielkimi odkryciami naukowymi ukrywały się kobiety, to być może także świat sztuki współtworzyły artystki spychane często gdzieś na margines.

 

Wystawa poza sporą liczbą eksponatów z kolekcji Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, w tym z obszaru malarstwa, rysunku i fotografii, zaprezentuje obiekty wypożyczone m.in. z Muzeów Narodowych w Warszawie i Krakowie, a także z Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Muzeum Śląskiego w Katowicach.

 

„Miejsce artystki. Efekt Matyldy w sztuce”
czas trwania: 5 grudnia 2019 – 1 marca 2020
kuratorka: Urszula Mikoś

 

 


Muzeum Górnośląskie w Bytomiu jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz