Noc Muzeów w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu

Czy znów ustawią się kolejki oczekujących na wejście do sal wystawowych? Czy po raz kolejny przestrzenie muzealne wypełni gwar zwiedzających? O tym będzie można się przekonać już w sobotę 15 maja, odwiedzając Muzeum Górnośląskie w Bytomiu.
image Muzeum Górnośląskie, fot. Tomasz Szemalikowski

Tegoroczna Noc Muzeum rozpocznie się w samo południe. Od godziny 12.00, za przysłowiową złotówkę, będzie można zwiedzić 6 muzealnych ekspozycji. Na zwiedzających czekają trzy wystawy stałe, trzy czasowe i jedna specjalna. Muzeum zaprasza pasjonatów archeologii, etnografii, historii, przyrody i sztuki – każdy znajdzie coś dla siebie. Sobotnia oferta nie obejmuje ekspozycji prac Stanisława Szukalskiego, tu obowiązuje zwykły cennik.

 

W tym trudnym, covidowym roku, tradycji jednak stanie się zadość i Noc Muzeum się odbędzie – mówi Iwona Mohl, dyrektor Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Wszystko oczywiście w reżimie sanitarnym, z zachowaniem dystansu, z uwzględnieniem limitów na poszczególnych salach wystawienniczych. Od 12.00 do 21.00 czekamy na zwiedzających. Jedynie, co istotne, w trosce o bezpieczeństwo naszych gości, pomiędzy 16.00 a 16.30 będzie przerwa na dezynfekcję.


W Gmachu Głównym na pl. Jana III Sobieskiego czeka otwarta w styczniu wystawa archeologiczna, na której znajdują się najcenniejsze przedmioty z kolekcji archeologicznej oraz wspomniana ekspozycja prac Stanisława Szukalskiego i jego uczniów. W budynku prezentowane są także trzy wystawy stałe: „Galeria Malarstwa Polskiego”, „Z życia ludu śląskiego XIX–XX wieku” oraz „Przyroda Górnego Śląska”.


Do budynku przy ulicy Korfantego Muzeum zaprasza miłośników historii i etnografii. Tam eksponowana jest wystawa z okazji 100. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego „Bojownikom Niepodległości". Na ekspozycji „Pomiędzy magią a religią”. będziemy mogli poznać przesądy i zabobony, które obok religii są do dziś nieodłącznym elementem ludzkiej egzystencji.

 

Serdecznie zapraszamy naszych stałych bywalców i tych, którzy w Muzeum byli dawno temu. Będzie okazja, żeby zapoznać się z naszą ofertą, zobaczyć wystawy stałe i czasowe. Na ekspozycjach będą dyżurowali pracownicy merytoryczni, którzy chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania. Mam nadzieję, że zobaczymy się w najbliższą sobotę, czekamy i serdecznie zapraszamy – zachęca Iwona Mohl.


Dopełnieniem oferty będą oprowadzania kuratorskie online po wystawach czasowych, które będzie można zobaczyć wchodząc na stronę internetową Muzeum Górnośląskiego. Na sobotę Muzeum planuje premierowy film z oprowadzania po wystawie Stanisława Szukalskiego.


wstęp na wystawy czasowe i stałe: 1 złoty
wstęp na wystawę specjalną „Stanisław Szukalski i Szczep Szukalszczyków Herbu Rogate Serce: 8 i 5 złotych
godziny otwarcia: 12.00–16.00 i 16.30–21.00
przerwa na dezynfekcję: 16.00–16.30

 

W Gmachu Głównym na zwiedzających czeka wystawa archeologiczna, na której znajdują się najcenniejsze przedmioty z muzealnej archeologicznej kolekcji oraz ekspozycja prac Stanisława Szukalskiego i jego uczniów. W muzealnym Zameczku eksponowana jest wystawa z okazji 100. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego „Bojownikom Niepodległości” oraz ekspozycja „Pomiędzy magią a religią”, która obrazuje popularne zabobony i przesądy.

 

Więcej na stronie muzeum.

 

 

 


Muzeum Górnośląskie w Bytomiu jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

 

 

 

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz