Nowe wystawy w Kronice

W Centrum Sztuki Współczesnej Kronika można oglądać dwie nowe wystawy: „Mamidła” Grażyny Moniki Olszewskiej i „Twoje reguły czynią mnie drugim” Adama Łuckiego.
image

Grażyna Monika Olszewska. Mamidła

kurator: Jakub Gawkowski

19.06 – 6.08.2021

 

 

Mamidło – 1. coś co nęci i wabi; 2. przywidzenie, widziadło.

 

Grażyna Olszewska tworzy wielowątkową opowieść o autentyczności i testuje różne sposoby projektowania rzeczywistości. Przygląda się współczesnym metodom konstruowania wizerunku, skupiając się na momencie zawieszenia pomiędzy tym co fizyczne i wirtualne, pomiędzy projektem i jego realizacją. Wystawa w Kronice składa się z kilku powiązanych ze sobą prac, które w całości stanowią scenografię do dalszego rozwoju zdarzeń. Widzowie i widzki stają się statystami w cudzym spektaklu, filmie, spocie. Generowanie sytuacji społecznej i tworzenie sztucznego tłumu to strategia, którą artystka dzieli z ruchami politycznymi oraz korporacjami. Ci, którzy chcą budować własny wizerunek lub odwrócić uwagę od bardziej palących problemów, wykorzystują ludzi jako tło do budowania wiarygodności.Reżyserowanie sytuacji, przybieranie masek i konstruowanie własnego wizerunku to elementy spektaklu politycznego, które z powodzeniem wykorzystać można w procesie prywatnej emancypacji i przekraczania ograniczeń. Artystka łączy wątki społeczne z technologicznymi, ukazując w jaki sposób narzędzia funkcjonujące jednocześnie w polu sztuki, mediów i polityki wzmacniają możliwości autokreacji. Nowe technologie interesują ją nie tylko ze względu na możliwości zakłamywania rzeczywistości, ale też jako narzędzia do tworzenia jej kolejnych warstw i nakładania znaczeń. Przeplatające się w praktyce Olszewskiej zainteresowania architekturą, filmem i technologiami cyfrowymi służą jej do eksplorowania relacji pomiędzy emocjami a przestrzenią. W Kronice artystka kontynuuje tę refleksję w odniesieniu do instytucji sztuki. Testując sposoby projektowania wrażeń, próbuje odkryć co dzieje się ze sztuką i jej odbiorcami pomiędzy wystawą w galerii a jej dokumentacją w przestrzeni cyfrowej.

 

Grażyna Olszewska (1991) – artystka wizualna; kreuje rzeczywistości cyfrowe, ekscytuje ją atrapowość środowiska 3d oraz jego potencjalnie nieskończone możliwości. Należała do performującego kolektywu Młode Suki oraz do grupy Koleżanki. Jest absolwentką Akademii Sztuki w Szczecinie oraz kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim. Laureatka nagrody głównej na festiwalu Młode Wilki 19. Jej prace były prezentowane m.in. w Trafostacji Sztuki w Szczecinie, BWA Wrocław, na festiwalu Survival oraz w galerii Piktogram.

 

__________________________________________

 

 

Adam Łucki. Twoje reguły czynią mnie drugim
kuratorki: Agata Cukierska, Katarzyna Kalina
19.06. – 6.08.2021


Projekt porusza problemy związane z ostracyzmem i opresją społeczną wobec Innego, z wykluczeniem, szeroko pojętą klasowością, marginalizacją i presją otoczenia. Wielowątkowa wystawa snuje narracje o poszukiwaniu swojego miejsca, lęku przed przyszłością w obliczu wizji zbliżającej się katastrofy ekologicznej, poszukiwaniu recepty na życie przy zachowaniu pełnej podmiotowości i wolności do samostanowienia. Stanowi też opowieść o relacji z matką jako figurą istotną w procesie odkrywania siebie, jak również dookreślania atawistycznego pragnienia bliskości: nieocenzurowanej, naturalnej i spójnej z potrzebami każdego człowieka. To osobliwe uniwersum stworzone z kilku potrzeb: akceptacji, bezpieczeństwa, kontaktu z naturą, egzystencjalnego komfortu, świadomości korzeni, a przede wszystkim potrzeby bycia z drugim człowiekiem.

 

Miałem problemy w szkole.

Dzieci wiedziały wcześniej niż ja, że jestem inny.

Bywały okrutne i znały miliony sposobów na upodlenie.

Potrafiły zrobić mi sezon w piekle w tempie spadającej gwiazdy.

Najgorzej było na boisku.

Zawsze strzelałem do nieprawidłowej bramki.

Nie mogłem się skupić.

Wolałem czesać lalki i tym miałem zajęte myśli.

(…)

Namalowałem na ścianie szczytowej mural z kurpiowskiej wycinanki, żeby oswoić ludzi nawsi z dwoma kogutami na jednym gnoju. To nie był wszak standardowy związek spełniający reguły polskiej wsi. Tamte reguły czyniły mnie drugim.

Robiłem co w mojej mocy, żeby się trochę dopasować, wpisać w kontekst.

Przyjmowałem księdza po kolędzie, a moja gosposia z czasem rozwiewała na wsi wszystkie wątpliwości.

W końcu po dwóch latach przestano łamać płoty i krzyczeć z ulicy: Pedały do gazu!

Nie wywieźli mnie na taczce gnoju.

A córka sołtysowej powiedziała nawet do matki:

Mamo, ale ten pan jest całkiem normalny.

Adam Łucki

 

Adam Łucki (ur. 1983) – artysta sztuk wizualnych i intermedialnych, scenograf, rysownik. Absolwent Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu w Zielonej Górze. Studiował Historię Sztuki na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Tworzył dla
teatru, opery i filmu realizując ponad 30 scenografii. Specjalizuje się w ilustrowaniu twórczości Stanisława Lema. Produkuje i tworzy autorskie akcje artystyczne, instalacje i działania parateatralne. W swojej twórczości porusza tematy wykluczenia, ostracyzmu, heimatu, mistyfikacji, lęku związanego z antropocenem i przymierza z naturą.

 

__________________________________________

 

 

Regulamin zwiedzania dostępny jest na stronie galerii.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz