Pokaz mody śląskiej

O tym, jak kiedyś wyglądały tradycyjne ubrania mieszkanek i mieszkańców Śląska będzie można się przekonać podczas Pokazu mody śląskiej. Wyjątkowe modelki i modele pojawią się na wybiegu przed gmachem głównym bytomskiego muzeum już 4 września.
image Muzeum Górnośląskie, fot. Tomasz Szemalikowski

Buda, zopaska, galanda, jakla, jelenioki – nazwy stroju śląskiego – dla wielu mieszkańców naszego regionu to słowa dawno zapomniane… Strój śląski, kiedyś widywany na ulicach, dzisiaj często staje się eksponatem muzealnym… Projekt Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu „Sztrykowane, heklowane, biglowane – skarby śląskiej szafy” przywraca należne mu miejsce.

 

W pierwszą sobotę września będzie okazja przekonać się jakie skarby kryją szafy Działu Etnografii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. A sam Pokaz mody śląskiej ma przynieść odpowiedzi na pytania czy dawne motywy zdobnicze przeszły już do lamusa? Czy strój ludowy można „oswoić” i wykorzystać we współczesnych stylizacjach?

 

Podczas pokazu zobaczymy naszych muzealników oraz pracowników instytucji z nami zaprzyjaźnionych: np. z nikiszowieckiego oddziału Muzeum Historii Katowic, czy Muzeum w Rudzie Śląskiej. Stylizacje zaprezentują urzędnicy bytomscy oraz osoby, które mają ukochane stroje np. po babciach czy prababciach. Warto dodać, że w trakcie śląskiej rewii pojawią się artyści, którzy inspirowali się regionalnym strojem i jego poszczególnymi elementami – mówi Anna Grabińska-Szczęśniak, kierownik Działu Etnografii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.


Oprócz oryginalnych strojów ludowych w tradycyjnych aranżacjach zaprezentowane zostaną współczesne interpretacje jego poszczególnych elementów oraz moda inspirowana wzornictwem ludowym.

 

Podczas pokazu zobaczymy firmy, które wykorzystują śląski design do tworzenia własnych ubrań. Dobrym przykładem jest manufaktura odzieżowa z Bytomia, która w asortymencie ma sukienkę „Uskrzydlona Krystyna”, której wzornictwo nawiązuje do krajobrazu Bytomia – mówi Anna Grabińska-Szczęśniak.


Pokaz mody śląskiej będzie okazją do zaprezentowania bogactwa regionalnego ubioru. Na wybiegu pojawią się modelki i modele odziani w oryginalne stroje: rozbarski, pszczyński, cieszyński, opolski. Będzie także możliwość porównania detali stroju rozbarskiego, który występuje w wersjach z Mysłowic, Rudy Śl. i…oczywiście Bytomia. Widzowie pokazu będą mogli wziąć udział w warsztatach wiązania purpurki. Dla porównania na wybiegu pojawią się panie we wspomnianej purpurce i czepcach, będzie dziewczyna w galandzie i cieszynianka w charakterystycznej dla tego regionu biżuterii.

Widzowie będą mogli podziwiać zarówno strój panny w stroju rozbarskim jak i pannę młodą w stylizowanej sukni ślubnej, a obok tradycyjnie ubranej mężatki także współczesną, inspirowaną śląskim zdobnictwem chustę do noszenia niemowląt.

Uzupełnieniem mody ślubnej będzie suknia z motywami kwiatowymi, którymi zdobione były wstążki, stanowiące nieodłączny element stylizacji śląskiego stroju dziewczęcego.


Pokaz mody śląskiej dopełni część artystyczna. Na scenie zaprezentują się uczniowie Ogniska Muzycznego w Chorzowie oraz Ogniska Muzycznego w Siemianowicach Śląskich.

 

Pokaz mody śląskiej

data: sobota, 4 września, godz. 14.00
plac Jana III Sobieskiego, przed gmachem Muzeum
wstęp wolny

 

Więcej na stronie muzeum.

 

 

 


Muzeum Górnośląskie w Bytomiu jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

 

 

 

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz