Prekariuszki sztuki – panel dyskusyjny

Centrum Sztuki Współczesnej Kronika zaprasza na panel dyskusyjny towarzyszący wystawie „Królowa Pszczół”, podczas którego przedstawicielki polskiego środowiska artystycznego przybliżą problematykę związaną z ekonomicznym wykluczeniem kobiet w polu sztuki.
image

Będziemy rozmawiać o prekarnych warunkach na polskich uczelniach artystycznych, o braku stabilności na rynku sztuki i w codziennym życiu, o konieczności wsparcia instytucjonalnego wobec zachodzących nierówności oraz strategiach przetrwania.

„Z Raportu Fundacji Katarzyny Kozyry wynika, że sytuacja kobiet na polskich uczelniach artystycznych jest fatalna. Studentki stanowią 77% ogółu studiujących, natomiast tylko 22% to pracowniczki na poziomie kadry profesorskiej. Podobnie zapewne wygląda sytuacja dotycząca rynku sztuki. Nie znam polskich danych na ten temat, ale za Kate Durbin zacytuję amerykańskie badania, które mówią, że artystki stanowią od 65% do 75% osób studiujących sztukę w USA i tylko 30% osób reprezentowanych przez galerie, co jest właściwie jedynym sposobem na utrzymanie się z twórczości artystycznej w USA i daje kobietom kilkukrotnie mniejsze szanse na sprzedaż dzieł niż mężczyznom. Jeśli dodać do tego zatrważającą sytuację pracowników sektora kultury w Polsce (wydatki na całą kulturę w Polsce osiągają poziom błędu statystycznego), warunki rodzimego rynku sztuki okazują się wyjątkowe trudne, szczególnie dla kobiet.”

Agata Zbylut, kuratorka wystawy „Królowa Pszczół”

 

 

Prekariuszki sztuki

panel dyskusyjny w CSW Kronika towarzyszący wystawie „Królowa Pszczół”

udział wezmą: Karolina Babińska, Dorota Hadrian, Zofia Krawiec, Aleka Polis, Agata Zbylut

prowadzenie: Magdalena Ujma

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz