Premiera spektaklu „Kulu Kulu” w Teatrze Rozbark w Bytomiu

Teatr Rozbark zaprasza na premierowe pokazy spektaklu dla dzieci „Kulu Kulu” według koncepcji i w reżyserii Filipa Jaśkiewicza.

 

Malarz – artysta Wassili Kandinsky pisał w swoich pracach, żeby podczas analizy obrazu nie myśleć, tylko czuć. Interpretowanie obrazów może odbywać się nie tylko poprzez myślenie czy inteligencję, ale też przez nasze odczucia. Według niego najważniejszą wartością sztuki jest możliwość przenoszenia publiczności do innego, nieznanego im świata- prostego, wyzbytego inteligencji odczuwania. I pozwala nam dorosłym, a także dzieciom zadać sobie wzajemnie pytanie – co czułaś? Co czujesz? Pytanie, które często bywa zapomniane w rozmowach z dziećmi. Każdy z nas może czuć i jest to jedna z najbardziej demokratycznych form współbycia dzieci i dorosłych. Odczuwanie.

Dzieci i ich najbliżsi dorośli spotkają się na scenie z plemieniem Kulu Kulu i ich dziwnymi zwyczajami. To właśnie to plemię odkryło na nowo mądrości Kandinskiego i przywróciło je do życia. Zainspirowane obrazami Kandinskiego stworzyły dziwaczne obiekty – kule na kijach – które jak się okazało miały niesamowitą moc przenoszenia ich do innych światów i odczuwania różnych emocji. Kulanki nieustannie badają różne możliwości tworzenia odczuć na własnej skórze, a także wśród swojej publiczności.

Plemię Kulu Kulu nie mówi w języku polskim. Zamiast tego porozumiewa się na różne dziwne sposoby, przez co spotkanie z nimi może stać się bardzo dobrym polem do zdobycia umiejętności porozumiewania się z istotami z innych planet. Przy okazji, Kulanki w swoich codziennych czynnościach bardzo często odwołują się do zabaw i uwielbiają fantazjować, dlatego możecie spodziewać się świata, którego nigdy dotąd nie widzieliście. Czym, a może kim są dla nich kulki na kijach? Lasem, różdżką, a może hiperjonowym przekaźnikiem audiowizualnym? Interpretowanie działań Kulanek nie jest zadaniem prostym, ale daje możliwość odkrywania ich wciąż na nowo. Ich rzeczywistość tworzy się za każdym razem w czasie rzeczywistym.

A dokąd ciebie zabierze Kulu Kulu?

 

 

„Kulu Kulu”
reżyseria, koncepcja, formy plastyczne: Filip Jaśkiewicz
kreacja i wykonanie: Aleksandra Kępińska, Maria Lenczewska, Sabina Letner, Aleksandra Łuczak, Ewa Noras
współpraca choreograficzna i konsultacje dramaturgiczne: Alexey Torgunakov i Daniel Zych
teksty: Filip Jaśkiewicz
muzyka: Berenika Wojnar
reżyseria światła: Paweł Murlik, Dastin Greczyło, Krzysztof Soszka
realizacja dźwięku: Jakub Ritter
ekipa techniczna: Krzysztof Soszka, Kuba Zapartowicz
grafika: Małgorzata Piotrowska
fotografia: Jolanta Staszczyk

 

premiera: 9 lutego 2023

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz