Rewizje 2. Strategie obronności

Wystawa „Strategie obronności” to druga odsłona cyklu „Rewizje”, czyli pokazów prac z kolekcji sztuki Muzeum Górnośląskiego po 1945 roku w autorskiej reinterpretacji współczesnych, zaproszonych przez kuratorkę, artystek i artystów.
image

Tym razem z fragmentem historii zmierzy się bytomska artystka Dorota Hadrian. Jej praca snuć się będzie wokół wystawy zwanej Arsenałem ’55, zorganizowanej w Warszawie w czasie V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów latem 1955 roku. Wówczas pod hasłem „Przeciw wojnie – przeciw faszyzmowi” eksponowało się 244 twórców, m.in. Marek Oberländer, Alina Szapocznikow, Witold Damasiewicz, Andrzej Wróblewski czy Barbara Jonscher. Symbolem tamtej wystawy stała się niezwykła postawa twórców, nie tylko artystyczna, ale także społeczno-polityczna. W 2019 roku w Bytomiu zastanowimy się, czy ich ówczesne postulaty nadal są ważne w naszym codziennym życiu.

 

Celem cyklicznych pokazów „Rewizji” jest z jednej strony prezentacja kolekcji sztuki nowoczesnej ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego i przybliżenie zwiedzającym ciekawych zagadnień z historii sztuki, a z drugiej – swego rodzaju gra obiektów historycznych z teraźniejszością i aktualnym spojrzeniem żyjącego artysty.

 

Trzy pierwsze cykle prezentowane w 2019 roku dotyczą kolejno: sztuki zaraz po II wojnie światowej („Manewry”), działalności artystycznej wokół Arsenału ’55 („Strategie obronności”) oraz związków twórczych na trasie Katowice–Warszawa w latach 60. XX wieku („Katowice–Warszawa–Katowice”).

 

 

 

„Rewizje 2. Strategie obronności”
czas trwania: 13 czerwca–8 września 2019
kuratorka: Urszula Mikoś

 

 


Muzeum Górnośląskie w Bytomiu jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz

miejsca kultury

Facebook