Rewizje 3. Katowice–Warszawa–Katowice

Wystawa „Katowice–Warszawa–Katowice” to trzecia i zarazem już ostatnia tegoroczna odsłona cyklu „Rewizje”, czyli pokazów prac z kolekcji sztuki Muzeum Górnośląskiego po 1945 roku, w autorskiej reinterpretacji współczesnych, zaproszonych przez kuratorkę, artystek i artystów. Tym razem z fragmentem historii i przekładem faktów historycznych na dzisiejszy język zmierzy się śląski artysta, Szymon Kobylarz.
image

Ekspozycja koncentruje się na relacji pomiędzy działaniami artystycznymi w Katowicach i Warszawie. Druga połowa lat 50. XX wieku, ożywcze „sixties”, aż do końca lat 70. obfitują w nowe postacie i miejsca sztuki, nowe tendencje oraz nowe materiały wykorzystywane do produkcji prac.

 

Celem cyklicznych pokazów „Rewizji” jest z jednej strony prezentacja kolekcji sztuki nowoczesnej ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego i przybliżenie zwiedzającym ciekawych zagadnień z historii sztuki, a z drugiej – swego rodzaju gra obiektów historycznych z teraźniejszością i aktualnym spojrzeniem żyjącego artysty.

 

Trzy pierwsze cykle prezentowane w 2019 roku dotyczą kolejno: sztuki zaraz po II wojnie światowej („Manewry”), działalności artystycznej wokół Arsenału ’55 („Strategie obronności”) oraz związków twórczych na trasie Katowice–Warszawa w latach 60. XX wieku („Katowice–Warszawa–Katowice”).

 

 

„Rewizje 3. Katowice–Warszawa–Katowice”
czas trwania: 19 września–29 grudnia 2019
kuratorka: Urszula Mikoś

 

 


Muzeum Górnośląskie w Bytomiu jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz