„Stanisław Szukalski. Fotografista” – otwarcie wystawy

W styczniu 2022 roku w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu otwarta zostanie kolejna wystawa, na której prezentowane będą prace Stanisława Szukalskiego, tym razem z dziedziny fotografii.
image

Na ekspozycji znajdzie się trzydzieści zdjęć, z których część nie tylko sygnowana jest przez samego artystę, ale ponadto posiada dodatkowe autorskie korekty. Prace zostały odbite jeszcze za życia artysty w 1986 roku. Pozostałe fotografie wywołano z oryginalnych szklanych negatywów trzy lata później, w 1989 roku, w studio Silver Lab w Los Angeles.

 

Fotografie ukazują autonomiczne autoportrety, wyobrażenia artysty w towarzystwie realizowanych prac rzeźbiarskich, a także rejestrują samodzielne obiekty. Wykonane zdjęcia Szukalski zamieszczał między innymi w albumach wydawanych w okresie międzywojnia. Były również wykorzystywane jako źródło ilustracji dla katalogów opracowywanych już po jego śmierci. Obecnie stanowią nie tylko wartościowy pod względem artystycznym dorobek Stacha z Warty, ale również istotny materiał dokumentacyjny. Warto podkreślić, iż przygotowana ekspozycja, na którą w całości złożyły się obiekty pochodzące z kolekcji prywatnej, jest pierwszą w Polsce prezentacją tak rozbudowanego zbioru fotografii tego artysty, traktowanych jako odrębna dziedzina pracy twórczej.

 

Dopełnieniem ekspozycji będą między innymi odlewy gipsowe jednej z fotografowanych prac, które również po raz pierwszy pojawią się na wystawie, a także dotąd nieprezentowane w kraju wydawnictwa ilustrowane dziełami artysty.

 

Ekspozycji towarzyszyć będzie bogato ilustrowany katalog zawierający dwa istotne teksty koncentrujące się na działalności Szukalskiego w obszarze fotografii – autorstwa prof. Lechosława Lameńskiego, wybitnego znawcy sztuki Stacha z Warty i Szczepu Szukalszczyków herbu „Rogate Serce”, oraz Jakuba Pączka, który zgromadził materiał badawczy dla wielu entuzjastów twórczości Szukalskiego pozostający zupełnie nieznany.

 

 

 

„Stanisław Szukalski. Fotografista”

27 stycznia – 3 kwietnia 2022 roku
kuratorka: Agnieszka Bartków

 

 

 


Muzeum Górnośląskie w Bytomiu jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

 

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz