Wernisaż wystaw „Owoc granatu” Barbary Gryki i Agaty Konarskiej oraz „Dziel i łącz” Tytusa Szabelskiego-Różniaka w sobotę 24 czerwca uświetni DJ set Pastwy o godz. 20.00.
Tytus Szabelski-Różniak. Dziel i łącz
24 czerwca ‒ 4 sierpnia 2023
kurator: Piotr Lisowski
wernisaż: 24 czerwca (sobota), w godz. 19.00 - 21.00
Wystawa Tytusa Szabelskiego-Różniaka składa się z fotografii, filmów i minimalistycznej instalacji wyznaczającej linie wyklejone na podłodze galerii.
Status wizualny tych przedstawień jest niejednoznaczny, niepokojący i metaforyczny. Wszystkie jednak odnoszą się do ciągów komunikacyjnych i ich infrastruktury, ale także do procesów związanych z przemieszczaniem, oddzielaniem czy wydzielaniem.
Tytus Szabelski-Różniak
Fotograf i artysta wizualny. Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Członek toruńskiej Grupy nad Wisłą. Finalista konkursów na najlepszy dyplom artystyczny (m. in. StartPoint Prize 2016 w Pradze) i laureat stypendium pamięci Konrada Pustoły dla fotografa zaangażowanego społecznie (2017). Rezydent Biennale Warszawa (2020) oraz laureat Visual and Sound Arts Residency Program Funduszu Wyszehradzkiego (rezydencja w Galerii Trafó w Budapeszcie, 2021). Jego prace są częścią kolekcji Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu oraz kolekcji sztuki hotelu Raffles Europejski w Warszawie. Zawodowo związany z Laboratorium Narracji Wizualnych przy PWSFTviT w Łodzi.
_________________________________________________________________________
Barbara Gryka, Agata Konarska. Owoc granatu
24 czerwca ‒ 4 sierpnia 2023
kuratorki: Agata Cukierska, Katarzyna Kalina
wernisaż: 24 czerwca (sobota), w godz. 19.00 - 21.00
W projekcie „Owoc granatu” Barbara Gryka współpracuje z twórczynią wirtualnych doświadczeń Agatą Konarską.
Wspólne działanie rozpoczynają od postawienia pytania, czy da się zbudować szczęście, nawiązując do wizji idealnego miasta autorstwa renesansowego filozofa Tomasza Campanelli. Celem jego utopijnej wizji, określonej jako Miasto Słońca, było opisanie ustroju, w którym życie ludzkie będzie w największym możliwym stopniu bliskie stanowi natury. Pytanie o idealne miejsce do życia artystki zadają również dzieciom, które w wyniku wojny w Ukrainie musiały opuścić swój kraj.
Barbara Gryka
Pochodzi z polskiej wsi Końskowola. Jest absolwentką Wydziału Sztuki Mediów na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2019 roku uzyskała dyplom w Pracowni Działań Przestrzennych Mirosława Bałki. Obecnie jest doktorantką w Pracowni Przestrzeni Działania Dźwięku, prowadzonej przez dr hab. Katarzynę Krakowiak, na macierzystej uczelni. W swojej praktyce zajmuje się działaniami performatywnymi. Pracuje z ludźmi, którzy niekoniecznie zajmują się sztuką. Jej ulubionym zajęciem jest rozmawianie, lubi też podglądać innych ludzi, ich zachowania i styl życia. W projekcie „Architektura od Środka”, odwiedzała swoich sąsiadów w Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, pukając do ich drzwi i prosząc o rozmowę. Ma w planach dalsze odwiedzanie modernistycznych polskich blokowisk. W „Tańcu Motocykli” przewodziła grupie ośmiu mężczyzn na motocyklach, którzy tańczyli lubelski taniec ludowy.
Agata Konarska
Urodziła się w 1995 r. Jest absolwentką Intermediów na UAP (2018) i Wydziału Sztuki Mediów ASP w Warszawie (2023). Jej działania artystyczne opierają się na wykorzystaniu różnych mediów, takich jak wideo, dźwięk i performans, za pomocą których tworzy sytuacje interaktywne i kreuje rzeczywistości wirtualne. W swoich działaniach dotyka tematyki religijności, oscylując między sacrum a profanum. Bada fenomen ikoniczności kobiety, poszukując antropologicznej genezy matriarchatu i jej odniesień w erze antropocenu. Często korzysta z motywów politycznych, geologicznych i animalistycznych. Fascynują ją współczesne mity i rytuały oraz nadchodząca apokalipsa. Notorycznie śni o zwierzęcych hybrydach i przestronności architektury.
komentarze
dodaj komentarz