11. Chorzowski Teatr Ogrodowy. Wielki Finał

Finał 11. edycji Chorzowskiego Teatru Ogrodowego zbliża się wielkimi krokami. W tym roku organizatorzy mają dla widzów niespodziankę.
image fot. materiały organizatora

25 sierpnia | Klub Sztugarka

 

godz. 19.00 Teatr Ludowy (Kraków) „Wszystko o kobietach”

 

tekst: Miro Gavran

tłumaczenie: Anna Tuszyńska

reżyseria i opracowanie muzyczne: Paweł Szumiec

na scenie: Marta Bizoń, Magdalena Nieć (gościnnie), Beata Schimscheiner

czas trwania: 100 minut

 

To napisana z matematyczną precyzją, oczywiście przez mężczyznę, sztuka o kobietach. Skonstruowana jak misterna układanka z puzzli. Jednak każda z bohaterek bardziej niż babą jest tutaj człowiekiem. Ich losy i powodujące nimi uczucia subtelnie i dyskretnie ocierają się o siebie, a one samie przeglądają się w sobie nawzajem jak w tysiącu lustrach: matka i córki, siostry, rywalki, najlepsze przyjaciółki, koleżanki z pracy i koleżanki z przedszkola z lalką Barbie w objęciach oraz żywotne pensjonariuszki Domu Seniora. Wszystkie znalazły się w sieci skomplikowanych relacji międzyludzkich.

 

Prezent dla widzów 11. sezonu CHTO: Barbara Lubos „Świat w obłokach” – recital

(około godz. 21.00, po spektaklu „Wszystko o kobietach”)

 

Widzowie z dowolnym biletem z jedenastego sezonu ChTO wstęp wolny, pozostali – 20 zł.

 

Recital Barbary Lubos „Świat w obłokach” to perfekcyjnie przygotowana opowieść o człowieku i jego kondycji we współczesnym świecie. Teksty Grechuty, Demarczyk czy Kaczmarskiego składają się na opowieść o pragnieniu miłości, o walce z samotnością czy przeciwstawianiu się okrucieństwu. Piosenki układają się w spójną historię. Barbara Lubos przepuszcza utwory przez własną wrażliwość, nasyca je emocjami i proponuje słuchaczom interpretacje zapadające na długo w pamięć. Autorskie wykonanie oraz akompaniament Adama Snopka to kolejne atuty recitalu, dostępnego również na płycie „Świat w obłokach”.

 

 

26 sierpnia | Skansen

godz. 15.00 Teatr Rawa (Katowice) „Momo”

 

tekst: Michael Ende

tłumaczenie: Ryszard Wojnakowski

adaptacja i reżyseria: Hubert Bronicki

muzyka: Paweł Furtek

na scenie: Ewa Kubiak

 

Pierwszy polski spektakl z wykorzystaniem formuły japońskiego teatru ilustracji –Kamishibai. Inscenizacja kultowej powieści dziecięcej w nowatorskiej adaptacji, z wykorzystaniem różnorodnych technik teatralnych.

Pewnego dnia do zapomnianej dzielnicy wielkiego miasta przybywa niezwykła dziewczynka: Momo. Ma osiem, a może już dwanaście lat? Trudno to dokładnie powiedzieć.
Jednak bardziej osobliwy niż jej wygląd, jest ukryty talent. Momo posiada bowiem niezwykłą moc, dzięki której potrafi rozwiązywać problemy i łagodzić spory. Dlatego szybko zaskarbia sobie sympatię dorosłych. Dzieci z kolei uwielbiają odwiedzać Momo, bo zna najlepsze zabawy i niczego do nich nie potrzeba, prócz wyobraźni. Radosną codzienność przerywa niespodziewane pojawienie się Szarych Panów. Tajemnicze, mroczne postaci pod pretekstem oszczędzania czasu, ograbiają z niego mieszkańców. W mgnieniu oka popielaty cień smutku i pośpiechu spowija całe miasto. Na szczęście Momo zdobywa się na odwagę i stawia czoła sytuacji.

Momo to fascynująca historia opowiedziana pięknym, literackim językiem. Sztuka posiadająca nie tylko walory artystyczne, ale także edukacyjno-wychowawcze: promująca pozytywne wartości społeczne i etyczne.

Dzięki barwnej i niebanalnej oprawie scenograficznej, wykorzystaniu różnorodnych technik teatralnych: teatru lalek, teatru przedmiotu oraz japońskiego teatru ilustracji – Kamishibai, spektakl jest pełen rozmachu i stanowi wspaniałą rozrywkę dla dzieci i dorosłych.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz