15. Port Poetycki w Chorzowie

W najbliższą sobotę do Chorzowa przyjadą poeci z całej Polski. W mieście już po raz piętnasty odbędzie się Port Poetycki, jedna z największych imprez literackich na Śląsku.
image Port Poetycki w Chorzowie, fot. Michał Dudek, materiały prasowe organizatora

Chorzów na jeden dzień zamieni się w stolicę polskiej poezji. Organizowana od 9 lat impreza literacka w tym roku przyciągnie ponad 80 poetów. Oprócz spotkań z autorami towarzyszyć będą jej także: koncert piosenek Agnieszki Osieckiej, warsztaty poetyckie i plastyczne oraz wernisaże.

 

– Z roku na rok Port Poetycki staje się coraz większy i bardziej rozbudowany. Z kameralnego wydarzenia literackiego, staliśmy się imprezą, która przyciąga poetów i artystów z Polski i zagranicy. Nie inaczej jest także w tym roku. Jedne z najciekawszych głosów w polskiej poezji udało nam się znów zgromadzić na jednej scenie – mówi Barbara Janas-Dudek, organizatorka Portu Poetyckiego.

 

Tegoroczna impreza zostanie podzielona na kilka części. Od godz. 11.00  w Magazynie Ciekłego Powietrza w Chorzowie trwać będą warsztaty poetyckie prowadzone przez Biankę Rolando, pisarkę i poetkę. W tym samym czasie w Klubie Muzycznym Tlenownia odbędą się warsztaty plastyczne z Barbarą Trzybulską, artystką-ceramikiem, której prace wystawiane były m.in. w Chinach, Niemczech, Korei Południowej i we Francji.

 

Na godz. 16.00, również w Magazynie Ciekłego Powietrza, zaplanowano z kolei główne atrakcje Portu. Rozpocznie je spotkanie autorskie z gośćmi głównymi wydarzenia. W tym roku są to: Bianka Rolando, poetka, prozaiczka i artystka sztuk wizualnych, autorka m.in. zbiorów wierszy „Pascha”, „Łęgi”, Bogdan Prejs, poeta, autor m.in. tomów „esemes do ludożerców”, „ce ha” oraz „biernik”, Anna Maria Wierzchucka , poetka, autorka tomu „Włókien pełna”, a także Tomasz Pietrzak, poeta, autor nominowanych do Nagrody Literackiej Nike zbiorów „Rekordy”, Umlauty”, a także najnowszego „Pospół”. Spotkanie poprowadzi Jacek Dudek, poeta i organizator Portu.

 

To dopiero początek poetyckiego maratonu. W ramach „magazynu wierszy” swoje teksty zaprezentuje aż 29 poetów, w tym: Marta Fox, Roma Jegor, Małgorzata Południak, Beata Bigos, Zenon Dytko, Krzysztof Tomanek, Karolina Kułakowska, Magdalena Gałkowska, Jan Mieńciuk, Weronika Górska, Marta Jurkowska, Grzegorz Derner, Marzena Orczyk-Wiczkowska, Bartosz Wiczkowski, Grzegorz Kielar, Izabela Wageman, Andrzej Kanclerz, Mirosława Pajewska, Michał Krzywak, Łucja Dudzińska, Andrzej Walter, Daria Dziedzic, Szymon Babuchowski, Bożena Boba-Dyga, Natalia Zalesińska, Jacek Kukorowski, Włodzimierz Szymczewski, Barbara Janas-Dudek i Jacek Dudek.

 

Także młodzi poeci będą mieli okazję podzielić się swoją twórczością. W tym roku w ramach „Hyde Parku”, do którego mógł się zgłosić każdy, wiersze czytać będzie aż 49 autorów.


Ale nie tylko poezją będzie żył Port Poetycki. W ramach sztalugarnii Małgorzaty Południach odbędzie się wernisaż prac graficzki Ewy Kantorczk i artystki-ceramika Barbary Trzybulskiej. Na wystawie prac Ewy Kantorczyk zobaczyć będzie można prace wykonane tradycyjną techniką, grafiki komputerowe oraz kolaże. Natomiast Barbara Trzybulska zaprezentuje ceramikę artystyczną. Ze swoim koncertem podczas Portu Poetyckiego wystąpi także Joanna Trzepiecińska. Aktorka zaśpiewa kultowe piosenki z repertuaru Agnieszki Osieckiej.

 

Wydarzeniu towarzyszyć będą także inne imprezy. 2 czerwca w Chorzowskim Centrum Kultury przy Sienkiewicza odbędzie się „Wieczór Haiku”, podczas którego posłuchać będzie można krótkie utwory najlepszych polskich poetów nurtu klasycznego haiku oraz neohaiku. Początek spotkania o 17.30. Z kolei 11 czerwca w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Lompy rozstrzygnięty zostanie XI Ogólnopolski Konkurs Literacki „OKNO” oraz XXV Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Marka Hłaski. Współorganizatorem imprezy są m.in. Urząd Miasta Chorzów oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Chorzowie. Początek imprezy o godz. 15.

 

Wstęp na 15. Port Poetycki jest bezpłatny. Koncert dla uczestników Portu jest darmowy (bilety należ odebrać przed 16.00 na stoisku z książkami). Osoby zainteresowane wyłącznie koncertem mogą nabyć bilet w Sztygarce.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz