5. Turniej Jednego Wiersza im. Barbary Dziekańskiej

Kilkudziesięciu poetów zmierzy się w niedzielę w Chorzowie w 5. Turnieju Jednego Wiersza im. Barbary Dziekańskiej. Organizowana od pięciu lat impreza literacka z roku na rok przyciąga coraz więcej twórców z całej Polski.
image Magdalena Gałkowska fot. Port Poetycki

Chociaż Chorzów to nie San Francisco, gdzie za każdym rogiem odbywają się slamy, improwizacje poetyckie i maratony czytania wierszy, to od kilku lat miasto coraz wyraźniej zaznacza się na literackiej mapie Polski. Wszystko za sprawą organizowanego od 8 lat Portu Poetyckiego i imprez, które towarzyszą temu największemu na Śląsku spotkaniu poetów, pisarzy i plastyków.

 

Jedna z takich imprez obędzie się już w tę niedzielę, 3 grudnia. Do miasta zjadą poeci z całej Polski, wszystko po to, aby stanąć do rywalizacji w Turnieju Jednego Wiersza im. Barbary Dziekańskiej. Każdy z autorów biorących udział w poetyckich zmaganiach będzie miał okazję przeczytać na scenie tylko jeden premierowy wiersz, mający nie więcej niż 50 wersów, który oceni jury. Wśród laureatów poprzednich edycji są m.in. Jan Baron, Mirosława Pajewska, Danuta Hejn, Łukasz Gamrot, Arkadiusz Kremza i Adam Marek.

 

– Turniej to prawdziwy poetycki kocioł, w którym o nagrodę mierzą się ze sobą zarówno uznani autorzy, jak również debiutanci, dla których to pierwsze czytanie wierszy przed tak dużą publicznością. To ciekawe zderzenie, które nieraz przybiera postać spontanicznego slamu lub nagłej improwizacji, podczas której niemal na żywo na scenie powstaje wiersz – mówi Barbara Janas-Dudek, współorganizatorka wydarzenia.


Zmagania autorów w tym roku oceniać będą: poeci Magdalena Gałkowska, Tomasz Pietrzak oraz Jacek Dudek, który jest również współorganizatorem Portu Poetyckiego w Chorzowie. Wydarzeniu towarzyszyć będzie także spotkanie autorskie w formie dialogu poetyckiego z udziałem dwójki jurorów – Magdaleny Gałkowskie i Tomasza Pietrzaka. Podczas dialogu będzie można usłyszeć wiersze poetów z ich dotychczasowych książek, a także nowe teksty, jak również dowiedzieć się czegoś więcej o warsztacie poety.

 

Magdalena Gałkowska jest poetką i krytykiem literackim, laureatką m.in. nagrody głównej XIV OKP im. Jacka Bierezina 2008r, XIV Tyskiej Zimy Poetyckiej 2014r i II miejsca w IX edycji OKP „O Granitową Strzałę”. Ma na swoim koncie 3 książki: „Fabrykę tanich butów” (Wydawnictwo Kwadratura, Łódź, 2009) , „Tocę” (Zeszyty Poetyckie, Gniezno, 2012) i „Fantoma” (Teatr Mały, Tychy, 2014). Publikowała m.in. w „Odrze”, „Tyglu Kultury”, „Czasie kultury” i antologii „Solistki”.

 

Tomasz Pietrzak to autor dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike. Ma na swoim koncie 4 książki poetyckie „Stany Skupienia” (2008, Brzeg, wyd. Stowarzyszenie Żywych Poetów), „Rekordy” (2012, Nowa Ruda, wyd. MaMiKo), „Umlauty” (2014, Szczecin-Bezrzecze, Wyd. Forma) oraz „Pospół” (2016, Mikołów, Instytut Mikołowski). Publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Odrze”, „Arteriach” i „Dekadzie Literackiej”. Jego wiersze tłumaczone były na angielski, słoweński i hebrajski.

 

Turniej Jednego Wiersza odbywa się już po raz piąty w Chorzowie. Od początku nosi on imię Barbary Dziekańskiej, poetki, publicystki, krytyczki literackiej i animatorki kultury, mocno związanej z zżyciem kulturalnym i literackim regionu. Dziekańska znana była m.in. z organizowanego od 1992 roku w Muzeum w Chorzowie spotkania „Wiersz na każdą pogodę”. Silny związek z miastem sprawił, że poetka w 2010 roku znalazła się gronie nominowanych do tytułu „Chorzowianin Roku”, chociaż sama autorka urodziła się w Katowicach a mieszkała w Rudzie Śląskiej. Jako publicystka współpracowała m.in. z magazynem „Śląsk”.

komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz