Filmoteka Śląska zbiera filmy - pokaz w Parku Śląskim

Filmoteka Śląska zaprasza na urodziny Parku Śląskiego, podczas których będzie można pooglądać archiwalne materiały filmowe, które kilka tygodni temu zostały zdigitalizowane. Fragmentaryczne materiały filmowe przez dekady przechowywano w archiwum WPKiW i dopiero w tym roku postanowiono ocalić je od całkowitego zapomnienia oraz poddać fachowej regeneracji i rekonstrukcji. Pokaz odbędzie się 20 czerwca (piątek), po godz. 21.00 przy Kontenerach Kultury, na Wyspie na Kanale Regatowym.
image fot. materiały prasowe organizatora

Wśród filmów są obrazy kręcone od początku lat 60. na trudno wówczas dostępnych taśmach kolorowych. Obecnie zbiory znajdują się w archiwum Filmoteki – w specjalnie przygotowanych pomieszczeniach.

 

Filmoteka Śląska działa od 2000 r. Jest pierwszą i jedyną w Polsce filmoteką regionalną, mieści się  w samym sercu przemysłowego Śląska – w podziemiach katowickiego Kina Kosmos. W archiwach Filmoteki Śląskiej można znaleźć skarby polskiej i światowej kinematografii zarejestrowane zarówno na nośnikach analogowych, jak i cyfrowych (ponad 12000 kopii filmowych), setki fotosów filmowych, plakatów, a także wydawnictw poświęconych teorii i historii kinematografii.

 

Pracownicy Filmoteki nie tylko gromadzą filmy powstające w oficjalnych systemach produkcji (filmy fabularne i dokumentalne), ale także świadectwa nieoficjalnych, alternatywnych praktyk filmowych: filmy powstające przez lata w Amatorskich Klubach Filmowych, filmy domowe, prywatne dokumenty, materiały filmowe, które powstawały na zlecenie różnych przedsiębiorstw i instytucji, działających przez lata na Śląsku (np.: filmy instruktażowe, oświatowe, BHP). W związku z tym, że takie materiały można znaleźć w różnych nieoczekiwanych miejscach, zbieranie  ich przypomina często prace archeologiczne, poszukiwawcze. W tym zakresie Filmoteka zachęca wszystkich posiadaczy archiwalnych materiałów filmowych do dbania o domowe archiwa, współpracy bądź przekazania zbiorów. Najczęściej są to materiały, które, przez całe lata nieoglądane z powodu braku projektorów i odpowiednich odtwarzaczy, z czasem nabierają ogromnej wartości – nie tylko sentymentalnej, ale także jako świadectwo kultury tworzonej poza oficjalnym obiegiem i historii widzianej z odmiennej perspektywy. Podstawowym założeniem Filmoteki jest nie tylko gromadzenie i zabezpieczanie filmów, ale przede wszystkim udostępnianie ich publiczności.

 

W listopadzie 2015 r. odbędzie się druga edycja Home Movie Day na Śląsku. Już dziś zachęcamy do udziału wszystkich miłośników i posiadaczy amatorskich filmów zapisanych na taśmach: 8 mm, super 8 mm, 16 mm, VHS, którzy w swoich archiwach mają filmy dokumentujące życie mieszkańców Śląska i okolic w pracy i w czasie wolnym od pracy: wycieczki, wakacje, podróże, imprezy miejskie widziane z perspektywy osoby z tłumu, prywatne portrety miast, uroczystości rodzinne, amatorskie filmy fabularne.





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz