Jan Szmatloch. Grafoteka

Wystawa stanowi krytyczny wybór z obszernego dorobku graficznego Jana Szmatlocha, wieloletniego wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Zobaczymy głównie dwa cykle grafik tego artysty, „Okna” oraz serię „Kalendarz śląski”. Przestrzeń wystawy dopełnią także wyselekcjonowane prace z cyklu „Bez adresu”.
image

Za swoją pierwszą, liczącą się realizację artysta uważa „Okno″ powstałe w 1976 roku. Tą akwafortą Jan Szmatloch rozpoczął, rozpisany później na dwanaście plansz, cykl swoich grafik zatytułowanych autorsko „Okna” (1976–1980), sztandarowy, najczęściej wystawiany i reprodukowany. Motyw okna będzie odtąd przewijał się przez całą późniejszą twórczość artysty, obrazowany pod różnymi postaciami i rozwijający się w kilku kierunkach.

 

W artystycznej drodze Jana Szmatlocha stałym elementem jest ujawniająca się w każdej jego realizacji i ciągle odnawiana refleksja ukierunkowana na nieustanną troskę o pamięć. Kontekst tej problematyki rozbrzmiewa szczególnie dobitnie w takich cyklach, jak „Okna” czy w jednym z ostatnich przedsięwzięć artystycznych Szmatlocha, a mianowicie w „Kalendarzu śląskim”. Twórczość ta może być w równym stopniu interpretowana jako staranne zapisywanie czasu, zmian, następstw, a jej esencjonalne graficzne rozstrzygnięcia uzyskują materialną konkretność w wymienionym cyklu „Kalendarz śląski”, zainicjowanym w 2005 roku i nadal kontynuowanym.

 

Jan Szmatloch – ur. w 1950 r. w Rudzie Śląskiej. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Grafiki w Katowicach (1969–1974); dyplom Pracowni Projektowania Graficznego u doc. Tadeusza Grabowskiego. Od 1974 r. pedagog w katowickiej Filii ASP w Krakowie – obecnie Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W 1990 r. otrzymał tytuł naukowy profesora zwyczajnego sztuk plastycznych. Pracuje w Katedrze Grafiki Warsztatowej, gdzie kieruje Pracownią Druku Wklęsłego. Od 1979 r. mieszka w Chorzowie; aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym miasta (m.in. od 1999 r. członek Rady Programowej Miejskiej Galerii Sztuki „MM″). W 2005 r. otrzymał Nagrodę Prezydenta Chorzowa w Dziedzinie Kultury. Uprawia grafikę warsztatową (akwaforta, akwatinta), rysunek. Główne cykle graficzne: „Okna″, „Zwrotnice″, „Bez adresu″, „Skarpy″, „Martwe natury″, „Kalendarz śląski″.

Marek Meschnik





komentarze

dodaj komentarz
jeszcze nie dodano komentarza
dodaj komentarz